12. prosince 2008 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český průmysl dramaticky zpomaluje

Výroba v říjnu klesala napříč téměř všemi průmyslovými obory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba v říjnu klesala napříč téměř všemi průmyslovými obory. | foto: ČTK

PRAHA "Jde o nejhorší výsledek od roku 2002. Za poklesem výroby stojí především automobilový průmysl," takto komentuje analytik ČSOB Petr Dufek průmyslovou produkci za říjen. Ta meziročně klesla o 7,6 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 8,9 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla výroba nižší o 6,1 procenta, informoval Český statistický úřad.

Výroba v říjnu klesala napříč téměř všemi průmyslovými obory. Na slabé výsledky textilního průmyslu si podle Dufka už tak nějak všichni zvykli, ale tak rychlý propad výroby v celém průmyslu je něco nového. "Říjnový výsledek je jasným znamením, že výrazné zpomalení ekonomiky už dorazilo i do ČR," dodal Dufek.

Říjen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce v říjnu meziročně klesla o 6,6 procenta. Oproti předchozímu měsíci byla sezónně očištěná říjnová produkce nižší o 8,7 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách se meziročně snížily o 7,9 procenta, v běžných cenách o 8,2 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byly tržby nižší o 6,3 procenta a po očištění od sezónních vlivů klesly o sedm procent.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!