7. října 2010 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český průmysl opět roste, pozitivní výsledky zaskočily i analytiky

Český statistický úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český statistický úřad | foto: zdroj: ČSUReprofoto

Český statistický úřad dnes vydal pravidelné měsíční statistiky, z kterých vyplývá, že se české ekonomice stále relativně daří.

Průmyslová výroba v srpnu meziročně vzrostla o 12,9 procenta.
Pokles stavební produkce pokračoval i v srpnu, kdy výroba v českém stavebnictví ve stálých cenách meziročně klesla o 2,1 procenta. Stavební úřady vydaly v srpnu o 2,8 procenta stavebních povolení méně, jejich orientační hodnota však vzrostla o 14,8 procenta. Dokončeno bylo meziročně o 14,8 procenta bytů méně.

"Srpnová průmyslová výroba pro nás znamenala velké překvapení. Sektor jednoznačně profituje z oživení zahraniční poptávky, daří se zejména automobilovému segmentu, kovodělnému průmyslu a elektrotechnickému průmyslu. Povzbudivý pro další vývoj je i růst nových zakázek," uvedl analytik Komerční Banky Jan Vejmělek.

Dynamika zrychlení meziročního růstu produkce i podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského překonala očekávání. "Čísla tak podporují náš předpoklad, že si ekonomika ve třetím kvartálu bez problémů udrží růst nad dvěma procenty," uvedl.

Maloobchodní tržby v srpnu bez sezónního očistění vzrostly meziročně o 2,8 procenta.

Devizové rezervy České národní banky vzrostly na konci září na 32,107 miliardy eur z 31,040 miliardy eur na konci srpna a přebytek zahraničního obchodu klesl na 0,5 miliardy.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA ŘEDITELE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč