2. října 2007 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český rozhlas bojuje proti neplatičům

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: Reprofoto

PRAHA Český rozhlas vytáhl do boje proti živnostníkům a právnickým osobám, kteří neplatí za rozhlasové přijímače.

První říjnový den začal rozhlas rozesílat dopisy odběratelům elektřiny, kteří neplatí rozhlasový poplatek. Podle platného zákona musí koncesionářské poplatky platit každá právnická či fyzická osoba, která je napojena na elektroměr. V rámci této akce plánuje společnost oslovit na 160 000 firem.

V dopisech, které obdrží údajní neplatiči, je obsažena základní informace o placení rozhlasových poplatků a formulář, kterým se firmy mohou k placení poplatků přihlásit. Oslovení podnikatelé a živnostníci ale budou mít možnost čestně prohlásit, že žádný přijímač nevlastní a ani nedrží.

„Oslovené firmy, které odešlou zpět vyplněný formulář, se vyhnou dalším možným právním postupům, případně i postihům, které Český rozhlas může uplatnit,“ řekl vedoucí Útvaru rozhlasových poplatků Českého rozhlasu Ondřej Beran. Pokud se firma placení poplatků vyhýbá, vystavuje se tím finančnímu postihu ve výši 5000 korun.

V současné době mají právnické osoby a podnikatelé povinnost platit 45 korun za každý rozhlasový přijímač. Domácnosti musí platit také 45 korun, ale bez ohledu na počet vlastněných nebo držených přijímačů. Již minulý měsíc rozjel Český rozhlas mediální kampaň pod názvem „Platí vaše firma?“, kterou upozorňoval na zákonnou povinnost platit koncesionářský poplatek. V minulém roce se rozhlas zaměřil na domácnosti a písemně jich oslovil 750 tisíc. Získal tak přes 240 tisíc nových poplatníků.

Najdete na Lidovky.cz