Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český sen o štěstí a úspěchu? Vila s krbem a bazén

Novinkou je supernízké bezkolejnicové zastřešení. Svou výškou 0,5 až 1 m lépe splyne s okolím, přesto umožní pohodlné plavání. Pro rodinné bazény se vyrábí v mnoha rozměrech – od 6 x 3 m až po 10 x 5 m. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinkou je supernízké bezkolejnicové zastřešení. Svou výškou 0,5 až 1 m lépe splyne s okolím, přesto umožní pohodlné plavání. Pro rodinné bazény se vyrábí v mnoha rozměrech – od 6 x 3 m až po 10 x 5 m. | foto: Desjoyaux

PRAHA Osm z deseti Čechů sní o bydlení ve vlastním rodinném domě se zahradou, v němž má každé dítě svůj vlastní pokoj. Patří k němu také terasa, krb a bazén, což jsou pro Čechy symboly úspěchu. Tři čtvrtiny lidí chtějí bydlet v Česku a jen osm procent by chtělo bydlení za hranicemi.

Pětina dotázaných v průzkumu společnosti Ipsos zadaného Hypoteční bankou chce vlastní byt. Obvykle jde o mladé a bezdětné Čechy, kteří vystudovali vysokou školu a rozjíždí svoji pracovní kariéru, a také o obyvatele větších měst.

Lidé toužící po bytě požadují, aby se z něj co nejrychleji dostali do práce a za zábavou. Naopak ti, kteří chtějí bydlet v rodinném domě, oceňují, že budou mít konečně místo pro odpočinek a prostor, kde se budou moci setkávat s rodinou a přáteli, uvedla ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky Jana Wolfová.

ČTĚTE TAKÉ:

Zařízení domu považují za důležité tři čtvrtiny Čechů, naopak prostředí a sousedy řeší jen 40 procent z nich. "Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně bazénu a krbu ukázku toho, co v životě dokázali," uvedla Boučková.

Průzkum zároveň odhalil, že více než polovina Čechů nebydlí podle svých představ. Přesto, že současné bydlení zcela neodpovídá jejich snům, je téměř 70 procent lidí se svým bydlením spokojeno.

Češi se neradi stěhují

"Sny Čechů o bydlení jsou poměrně reálné a dosažitelné," komentoval to ředitel banky Jan Sadil. Podle průzkumu nemají lidé rádi velké změny. Pokud podstatnou část života prožili ve velkém městě, rádi by v něm zůstali. "A naopak jestli vyrostli tam, kde dávají lišky dobrou noc, chtějí i do budoucna bydlet v poklidné vesnici," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Češi jsou v tomto ohledu obecně velmi konzervativní, a to i v porovnání s jinými evropskými národy. Obecně se velmi neradi stěhujeme," doplnila sociální psycholožka Marta Boučková.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Luxusní apartmán 2+kk v centru města Brandýs nad Labem
Luxusní apartmán 2+kk v centru města Brandýs nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
13 581 Kč/měsíc