Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český unikát: pojistky dětí

Zájem rodičů spořit dětem prostřednictvím kapitálové pojistky nebývale roste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájem rodičů spořit dětem prostřednictvím kapitálové pojistky nebývale roste. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dětské kapitálové pojistky zaznamenávají v Česku nebývalý úspěch. Není to ale zdaleka jen důsledek baby boomu, kterým země nyní prochází. Češi jsou totiž ve svých preferencích, kterak spořit svým dětem, zcela jedineční a výrazně se odlišují od zbytku světa.

„Dětské kapitálové pojištění je možné považovat za český unikát. Pojištění Talisman, které prodáváme zde v Česku, nenabízíme nikde jinde ve zbytku světa. Důvod je jednoduchý, lidé v cizině o ně nemají zájem. Naproti tomu v Česku nám dětská pojistka Talisman láme rekordy,“ uvedl Karel Veselý, obchodní ředitel životní pojišťovny Aviva.

Ta je přitom největší životní pojišťovnou ve Velké Británii a své pobočky má rozesety v mnoha zemích světa včetně Česka. „Prodeje dětských kapitálových pojištění stoupají neskutečným způsobem. Jen za letošní první pololetí vzrostl počet uzavřených dětských pojistek Talisman ve srovnání se stejným obdobím loňského roku asi o 54 procent,“ dodal Veselý.

Zájem rodičů spořit dětem formou kapitálové pojistky potvrzují v Česku i zástupci dalších pojišťoven. „Zájem o dětské pojištění Sluníčko je stále vysoký. Za dobu, co pojistku nabízíme, ji má uzavřenou už okolo 120 tisíc dětí,“ řekl Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Rostoucí počet dětských kapitálových i úrazových pojistek do určité míry souvisí také s baby boomem, který Česká republika zažívá v posledních letech. „Není to ale jen díky baby boomu. Rodiče mají v posledních letech více peněz a jsou také vůči svým dětem odpovědnější než dříve. I my zaznamenáváme rostoucí zájem o pojištění S Filipem Plus,“ potvrdila Renata Svobodová z odboru komunikace České podnikatelské pojišťovny.

Spoření do dospělosti
Pokud si rodiče mohou u pojišťovny vybrat, dají u dětské pojistky přednost investiční variantě, kde sami rozhodují o způsobu zhodnocování vložených peněz. To jen dokazují výsledky pojišťovny Generali, která nabízí dva typy dětské kapitálové pojistky – Lvíček a Clever Invest. „V prodejích dětských pojistek jednoznačně dominuje investiční pojištění,“ přiznala Kateřina Bílá, mluvčí pojišťovny Generali.

Hlavním motivem dětské kapitálové pojistky je naspořit ratolesti nějaké peníze do dospělosti. Smlouva je vedena na dítě a je možné ji uzavřít již od útlého věku potomka. Pojištění je přitom sjednáno na dobu určitou – končí po dosažení dospělosti (případně o několik málo let později). Poté následuje výplata naspořených peněz včetně připsaného zhodnocení.

Velkou výhodou je ale krytí rizika smrti či úrazu s trvalými následky rodičů. Nastane-li taková událost, většina pojišťoven přebírá placení pojistného až do konce trvání smlouvy. Díky tomu pak dítě na konci pojistné doby obdrží kapitál bez ohledu na tragickou událost v rodině.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...