5. února 2008 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Český vývoz míří k magické hranici

Kamiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony. | foto: Luboš Pavlíček ČTK

PRAHA Ani silná koruna nezabránila tomu, že loni čeští exportéři vyvezli rekordní množství výrobků v porovnání s dovozem. Zahraniční obchod skončil přebytkem 86,1 miliardy korun. To je více než dvojnásobek rekordního výsledku z roku 2006, oznámil Český statistický úřad.

Ke zlepšení obchodní bilance přispěl zejména růst přebytku u strojů a dopravních prostředků, pokles deficitu v obchodu s minerálními palivy a přechod ze schodku do aktiva u surovin.

Obchodní bilance se naopak loni zhoršila v obchodu s chemickými výrobky, polotovary, materiály a potravinami. V roce 2007 vzrostl meziročně vývoz celkově o 15 procent a dovoz o 13,1 procenta.

V roce 2006 skončila obchodní bilance podle revidovaných údajů přebytkem 39,8 miliardy korun. Větší vývoz než dovoz měla Česká republika poprvé v roce 2005, od té doby přebytek stále roste.

"Celkový výsledek obchodní bilance je potěšující i s ohledem na rekordní ceny ropy a zemního plynu. Posilování koruny vůči euru a především vůči dolaru tak vytvořilo dostatečně silný val, díky kterému česká ekonomika nepocítila plný dopad drahých surovin," komentoval údaje analytik ČSOB Petr Dufek.

Rok 2008 bude podle něj rokem dalšího zlepšování výsledků obchodní bilance. "Existuje velká šance, že přebytek zahraničního obchodu letos překoná magickou hranici 100 miliard korun a posune tak historický rekord opět vzhůru," dodal.

České republice se dařilo vyvážet do zemí Evropské unie, naopak se zeměmi mimo EU skončila obchodní bilance schodkem. "Z teritoriálního hlediska byl přebytek obchodní bilance se státy EU vyšší o 71,7 miliardy korun, zatímco se státy mimo EU schodek obchodu vzrostl o 25,4 miliardy Kč," uvedl ČSÚ.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč