10. srpna 2007 8:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cesta k dotacím bude snazší

PRAHA Podnikatelé a veřejná správa budou mít od poloviny září lepší přístup k penězům z Evropských strukturálních fondů. Nejpozději od 15. září budou moci zájemci o evropské peníze přihlašovat své projekty pomocí takzvané unifikované žádosti, jejíž formulář bude dostupný na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento formulář bude stejný pro všechny programy a specifické informace, vyžadované u konkrétního programu, budou zřetelně označené. Pokud zájemce odešle jednu žádost do některého z programů, bude automaticky zařazen do registru a při příští žádosti již nebude muset vyplňovat základní formulář. Pokud žadatel přihlásí svůj projekt do špatného programu nebo uvede neúplné údaje, bude na to administrátorem upozorněn.

Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka si Česká republika zkomplikovala situaci tím, že si vytvořila 24 operačních programů, nejvíce ze všech členských zemí Evropské unie. „Jen díky tomuto systému, který jsme Evropské komisi představili, nám tyto programy schválili,“ řekl Čunek. Ministr také vyzval všechny zájemce o dotace z evropských fondů, aby s přípravou projektů nečekali až na dobu, kdy Brusel schválí samotné operační programy. „Pokud se žadatel teprve teď probouzí, tak je v nevýhodě; ten, kdo podá kompletní žádost co nejdříve, tak má velkou šanci získat i velké finanční prostředky,“ uvedl Čunek.

Evropská komise schválila český Národní strategický referenční rámec, který vymezuje operační programy podle jednotlivých sektorů nebo oblastí, až 27. července. Česká republika, spolu s Irskem a Lucemburskem, předložila svůj plán čerpání peněz jako poslední.

Nyní komise musí ještě schválit jednotlivé operační programy. Očekává se, že první z nich budou schváleny pravděpodobně na přelomu září a října, poslední možná až příští rok.

Celkem mohou čeští podnikatelé a veřejná správa dosáhnout na téměř 26,7 miliardy eur, tedy přibližně 750 miliard korun. Téměř 80 procent operačních programů je určeno na rozvoj dopravy, životního prostředí, výzkum a vývoj, vzdělávání, zaměstnanost, podnikání a technickou pomoc.
Pavla Kozáková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz