5. června 2008 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští farmáři nedodají statisíce litrů mléka

PRAHA Čeští farmáři v pátek sníží dodávky mléka do tuzemských mlékáren o deset procent. Zkrácení dodávek o několik stovek tisíc litrů mléka dnes schválila komoditní rada Agrární komory. Zemědělci tak chtějí podpořit německé farmáře, kteří tento týden kvůli nízkým výkupním cenám zastavili dodávky německým mlékárnám a nyní protestují před centrálami maloobchodních řetězců.

Podle Českomoravského svazu mlékárenského krácení dodávek nezpůsobí mlékárnám větší problémy. "Podle zpráv, které mám, se domnívám, že se do akce zapojí 85 až 90 procent producentů mléka," řekl po jednání komoditní rady prezident Agrármí komory Jan Veleba. Odhadl, že zemědělci v pátek mlékárnám nedodají 500.000 až 600.000 litrů mléka.

Vedení Agrární komory v pátek podle Veleby rozhodne, zda zemědělci budou ve snížených dodávkách mléka pokračovat i v následujících dnech. Výkupní ceny mléka by se podle českých zemědělců měly zvýšit z téměř devíti korun, které nyní dostávají, až k deseti korunám za litr.

Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských družstev Miroslava Jirovského není možné dopustit, aby výkupní cena mléka klesla na tu úroveň, která je v současné době na severu Německa. Němečtí zemědělci požadují stanovení výkupní ceny za litr mléka na úrovni 43 eurocentů, kritickou hranicí je podle nich 40 centů. Dosud vykupovaly německé mlékárny surovinu i za méně než 30 centů (7,40 koruny), což je dokonce méně než v Česku, kde se litr vykupuje za zhruba devět korun.

V Německu se obnovení dodávek mléka prý přiblížilo díky pochopení některých maloobchodních řetězců, uvedl dnes předseda svazu německých chovatelů dojného dobytka (BDM) Romuald Schaber, jenž zastupuje zájmy farmářů. Zároveň poznamenal, že zemědělci nechtějí dál zkoušet trpělivost spotřebitelů, zatím však zastavení dodávek čerstvého mléka trvá.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR – VEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč