14. prosince 2009 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští lyžaři se opět vrací do Alp, tuzemsko je jim dobré leda v krizi

Lyžařská jistota se jmenuje Stubai, lyžařský areál na konci alpského údolí třicet kilometrů za Innsbruckem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařská jistota se jmenuje Stubai, lyžařský areál na konci alpského údolí třicet kilometrů za Innsbruckem. | foto: Dana Emingerová a Luboš Palata

PRAHA Zájem o lyžování v zahraničí letos opět stoupá. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur to naznačují výsledky prodejů zimních pobytů na First moment. Oproti loňské špatné sezoně zaznamenaly cestovky u zahraničních lyžařských pobytů nárůst o více než 10%. Čeští lyžaři jezdí stále nejraději do Rakouska a většinou tam stráví tři dny.

"Předpokládáme, že po úplném konci krize dojde opět k nárůstu zahraničních zimních dovolených na úkor tuzemských, jako tomu bylo v minulých letech, jelikož například Rakousko nabízí nejen lepší sněhové podmínky, ale také lepší doplňkové služby tzn. například bazény, vířivky, kluziště a další programy na strávení volného času," zhodnotil návrat lyžařů do ciziny v tiskové zprávě Tomio Okamura. Situace se tak postupně začíná vracet ke stavu do předloňské zimy.

Podle čeho si Češi vybírají kde lyžovat?

- velikost areálu tzn. celková délka sjezdovek v areálu v kilometrech

- nadmořská výška areálu (nejčastější rozmezí je 1000 - 2300 m. nad mořem)

- vzdálenost sjezdovky od ubytovacího zařízení

- možnost volnočasových aktivit např. bazén, kluziště na bruslení, disco apod.

Zdroj: AČCKA

Na zimní dovolenou loni podle informací ČSÚ vyrazilo 1,51 milionu Čechů. Z tohoto 947 tisíc vyjelo do tuzemska (meziroční nárůst o 14%) a 570 tisíc do zahraničí (meziroční pokles o 13%).

Zatímco do předminulé zimy 2007/2008 vždy prudce stoupaly počty zahraničních zimních dovolených, tak uplynulou zimu 2008/2009 kvůli ekonomické krizi Češi šetřili a opět vyměnili zahraničí za tuzemské hory.

Nejvíce se na zimní dovolenou vyráží v únoru (45 % zimních dovolených), kvůli školním prázdninám.

Rakouští hoteliéři už Čechy berou
Nejpopulárnější destinací je jednoznačně Rakousko, následuje Itálie a Francie. Na jedné zimní zahraniční dovolené na horách stráví Češi v průměru 7,5 noci. Množství českých lyžařů v zahraničí je již takové, že se mnohde stali ekonomicky důležitými také pro místní podnikatele. Do Rakouska jelo loňskou zimu lyžovat přibližně 340 tisíc Čechů, což představuje celkové 4.místo za Němci, Italy a Poláky.

V Česku hlavně Krkonoše

V Česku je pro nadcházející zimu připraveno 256 lyžařských areálů různých kategorií.

Z tohoto celkového počtu je však pouze jeden český areál nejvyšší 6* kategorie ( Špindlerův mlýn) a jen devět areálů má 5* (Krkonoše : Černá hora, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Pec pod Sněžkou, Černý důl, Jizerské Hory : Ještěd, Šumava : Lipno, Špičák, Krušné hory : Klínovec).

Přibližně čtvrtinu všech zimních tuzemských lyžařských pobytů směřují Češi do Krkonoš.

Zdroj: AČCKA

Například Itálii v loni podle Okamury za lyžováním navštívilo přibližně 130 tisíc Čechů a řadí nás to na třetí místo za Němce a Poláky.

Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii ( 7 nocí) , pak v Itálii ( 6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku ( 3 noci).

Důvodem je podle Okamury především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky, do Rakouska se totiž jezdí často jen na prodloužené víkendy.

"Všeobecně se dá říci, že 85% Čechů směřuje na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a zbylých 15% autobusem. Přibližně 70% Čechů stále preferuje k ubytování apartmány bez stravy, jelikož jsou levnější, a cca 30% Čechů volí hotel s polopenzí," dodává Okamura.

Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.