Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští miliardáři se na kyperské potíže připravili, zdanění je netrápí

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA V daňovém ráji na Kypru má sídlo téměř dva tisíce českých firem. Plánovaná mimořádná daň z vkladů v tamějších bankách se jich ale dotkne jen minimálně. Miliardáři jako Zdeněk Bakala nebo Karel Komárek se totiž na očekávanou krizi dopředu připravili.

Podle statistiky České kapitálové a informační agentury (ČEKIA) má na Kypru sídlo 1912 českých společností. Patří mezi ně například i skupina Penta nebo podniky Karla Komárka a Zdeňka Bakaly.

Plánovaná daň z vkladů na kyperských účtech se ale českých miliardářů nedotkne. Ačkoliv využívají výhodného daňového systému středomořského ostrova, peníze mají uložené ve stabilnějších státech.

Záchrana Kypru

Kyperský parlament nyní projednává přijetí záchranného balíčku deset miliard eur. Pokud chce země pomoc obdržet, musí vláda získat na daních dalších asi pět miliard eur.

Dodatečné peníze mají být získány zvýšením korporátní daně z deseti na 12,5 procenta, jednorázovou daní z bankovních vkladů 6,75 procenta na vklady do 100 000 eur a 9,99 procenta pro vklady nad 100 000 eur a zvýšení daně z úroků na 20 až 25 procent. ČTĚTE VÍCE

Například Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Ekonomia, na Kypru žádný majetek nemá.

„Majetková struktura jeho holdingu je skutečně zaregistrovaná na Kypru, nová daň ale nebude mít na podnikání Zdeňka Bakaly žádný dopad,“ sdělil Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov serveru Hospodářských novin.

Deník dále uvádí, že mimořádná daň by se výrazněji neměla dotknout ani dalších českých miliardářů, kteří se na očekávanou krizi dopředu připravili. Peníze velkých finančníků jsou totiž uloženy v bezpečí švýcarských, lucemburských, lichtenštejnských nebo rakouských bank.

Důvěra ve stabilitu kyperských bankovních institucí je otřesena již delší dobu. Podle expertů tak lze velmi brzy očekávat masivní odliv kapitálu, který započal již v létě loňského roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Vývoj v posledních dnech značně poškodily pověst Kypru jako stabilní země přátelské k podnikatelskému prostředí. „Situace na Kypru je aktuálně velmi nepřehledná, a tak lze předpokládat, že zájem podnikatelů o přesun mateřské společnosti na Kypr se zbrzdí, ne-li na několik měsíců zastaví,“ sdělila agentuře ČTK analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

„Je pravděpodobné, že část podnikatelů místo Kypru využije Maltu, Velkou Británii nebo Nizozemsko. Na spekulace je však zatím příliš brzy," míní obchodní ředitel společnosti Akont Trust Company Michal Friedberger.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!