7. června 2012 16:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští operátoři nabízí předražený roaming. V EU je o pětinu levnější

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Ceny roamingového odchozího volání, které nabízí tuzemští mobilními operátoři mimo regulovaný eurotarif, byly loni zhruba o pětinu nad průměrem evropských zemí. Češi tak v zahraničí volali za podobné ceny jako Rakušané a patřili mezi osm zemí s nejdražším roamingem v Evropě.

Vyplývá to ze zprávy evropského sdružení regulačních orgánů BEREC za loňský rok.

Tři čtvrtiny hovorů využívají eurotarif

Tzv. eurotarif musí nabízet každý evropský mobilní operátor od roku 2007. Loni jej v Evropě využily téměř tři čtvrtiny hovorů. Zbytek byl s neregulovanými cenami, které byly v průměru o 16 procent vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrná cena minuty hovoru v rámci eurotarifu u operátorů byla na konci minulého roku 31,3 centu, mimo eurotarif vyšla minuta na necelých 37 centů.

Regulátoři si stěžují na vysoké marže

Meziročně ale neregulované minutové volání zlevnilo o více než sedm procent. Zákazníci tuzemských operátorů, kteří nevyužívají eurotarif, volali za ceny v průměru se blížící 45 eurocentům za minutu. V porovnání s eurotarifem tedy dráž o více než dvě pětiny.

Regulátoři rovněž upozorňují na vysoké marže mezi velkoobchodními cenami, za které minuty volání operátoři nakupují, a koncovými cenami. Marže se podle sdružení pohybují v průměru okolo 600 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!