20. července 2009 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští řidiči ušetří, ceny benzinu a nafty opět o něco klesly

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Jezdíte-li autem, ušetříte. Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic zlevnily o další desítky haléřů. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla průměrně o 35 haléřů na 28,35 koruny za litr. Nafta v průměru zlevnila o 30 haléřů na 26,33 koruny za litr.

Ceny se nyní vrátily na úroveň z druhého červnového týdne, vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS. "Prostor pro další pokles cen u našich čerpacích stanic stále existuje," domnívá se analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Podle něj bude záležet hlavně na distribučních maržích, které jsou údajně v posledních dnech poměrně vysoké. "Pokud dojde k jejich poklesu, potom by se mohly ceny pohonných hmot v průběhu tohoto týdne nadále mírně snižovat. Pokud ne, tak se dočkáme stagnace," uvedl.

Pokles cen je podle Čermáka způsoben snižující se cenou ropy na světových trzích, která v předchozích týdnech srazila níže i ceny benzínu a nafty v Rotterdamu. Ve prospěch tuzemských řidičů nadále působí mírné posilování koruny vůči dolaru.

Nejdražší benzin byl v neděli v Praze, kde se prodával průměrně za 28,93 koruny za litr. Minulý týden se cena benzinu dostala pod hranici 29 korun za litr ve všech krajích. Po Praze zaplatí za benzin řidiči nejvíce u čerpacích stanic v Jihomoravském (28,73 Kč/l) a Středočeském kraji (28,64 Kč/l). Největší cenový pokles nastal v Moravskoslezském kraji, kde cena benzinu průměrně klesla o 61 haléřů na 28,60 koruny za litr. Ceny benzinu v Libereckém kraji naopak stagnovaly, zlevnění o šest haléřů posunulo cenu na 28,54 koruny za litr.

Dlouhodobě nejlevnější benzin je v Královéhradeckém kraji, kde se cena dostala pod hranici 28 korun na 27,81 koruny za litr. Těsně nad hranicí 28 korun se litr benzinu prodává v Jihočeském a Plzeňském kraji. Také nafta byla v neděli nejdražší v hlavním městě, kde zlevnila jen o 16 haléřů a stála 26,89 koruny za litr. Prahu v ceně nafty následují kraj Vysočina (26,76 Kč/l) a Jihomoravský kraj (26,69 Kč/l). Nejlevnější naftu dlouhodobě tankují řidiči v Karlovarském kraji. Cena zde klesla o 30 haléřů na 25,60 koruny za litr.

Výrazné snížení cen pohonných hmot se netýká alternativních paliv. Zkapalněný plyn LPG za uplynulý týden mírně zlevnil o pět haléřů na 12,32 koruny za litr. Cena stlačeného zemního plynu CNG v červenci oproti minulému měsíci vzrostla o 15 haléřů na 16,24 koruny za metr krychlový. Jeden metr krychlový odpovídá jednomu litru benzinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz