20. ledna 2010 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští senioři si stále častěji nechávají posílat důchod do zahraničí

Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří země Jižní Ameriky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří země Jižní Ameriky. | foto: Shutterstock

PRAHA Přibývá seniorů, kteří si české penze užívají v zahraničí. Podle informací Rádia Česko posílala v roce 2009 Česká správa sociálního zabezpečení peníze do 84 zemí světa, nejčastěji na Slovensko, do Polska a do Německa.

 "K 31. 12. 2009 jsme vypláceli do zahraničí celkem 54 572 důchodů. To je o 4651 důchodů víc než v roce 2008," řekl rádiu mluvčí správy Kamil Vařeka.


Kolik je v Česku penze?

Průměrná výše starobního důchodu v roce 2009 činila 10 045 korun. Muži měli v průměru důchody vyšší než ženy. "U mužů je průměr 11 175 korun, u žen 9 133 korun," vyčísluje ČSSZ.

Mezi nejvzdálenější místa, kam české důchody putují, patří podle Vařeky země Jižní Ameriky. V Brazílii žije jedenáct lidí s nárokem na český důchod, v Argentině čtyři a v Chile tři. Jeden český důchodce žije v také v turisty oblíbeném Thajsku.

Platba důchodů do zahraničí je přitom specifická. Nevyplácí se měsíčně, jak je zvykem v Česku, ale čtvrtletně, vždy v březnu, červnu, v září a v prosinci. "Výplata na účet v zahraničí je bezhotovostní v měně daného státu, nebo ve volně směnitelné měně," vysvětlil Rádiu Česko Vařeka.

Na důchody 301 miliard
Stát loni na důchodech vyplatil 301 miliard korun. "Jde o částku vyplacenou za leden až listopad plus zálohy na výplaty důchodů v prosinci," upřesnil rádiu Vařeka. Celková částka ale zůstane mírně nad 300 miliardami korun.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?