Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čeští vinaři nedokázali říci, odkud mají hrozny. Teď musí vína stáhnout

Červené víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červené víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila podvody při vykazování původu hroznů u firem České vinařské závody a Vinium Velké Pavlovice. Firmy budou nyní muset stahovat z oběhu vína, která z více než 1000 tun hroznů vyrobily. SZPI o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Inspektoři se při své kontrole zaměřili zejména na dohledatelnost původu nakoupených hroznů zpracovaných na jakostní odrůdová vína, která jsou deklarována jako tuzemská. "Inspektory SZPI bylo odhaleno celkem 1,070.480 kilogramů hroznů neznámého původu," uvedla Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI.

Čtěte více:


Podle ní šlo o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát Moravský a Modrý Portugal. U těchto hroznů nebyly společnosti České vinařské závody a Vinium schopny průkazně doložit jejich původ.

Hrozny od překupníků
Společnost Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku tyto hrozny vykoupila od tří různých společností, které hrozny nakupovaly od jiných překupníků.

Hrozny a produkty z nich vyrobené (rmuty, mošty a mladá vína) pak firma prodávala společnosti České vinařské závody a.s. Obě společnosti pak vína z těchto hroznů uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína tuzemského původu.

Podle SZPI si společnost Vinium neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele deklarovaného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích, ani zda je možné, aby mohly být hrozny od pěstitele vzhledem k rozloze jeho vinice v daném objemu dodány.

Kontrolou u vinařů, kteří byli na fakturách uvedeni jako pěstitelé hroznů, bylo zjištěno, že své hrozny použili pro vlastní potřebu nebo je prodali zcela jiným společnostem. "O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat, není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí," uvedla Hoferková.

Vína budou zakázána
Obě firmy nyní musejí doložit, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily. Všechna tato vína budou následně zakázána a bude nařízeno jejich stažení z trhu. Prozatím byl zákaz uvádění do oběhu uložen na téměř 145.000 litrů vína, toto číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 700.000 až 750.000 litrů vína.

Se společnostmi České vinařské závody a Vinium budou na základě výsledků kontrol zahájena správní řízení. "Takto zaměřené hloubkové kontroly budou probíhat také u jiných výrobců vína a jejich dodavatelů hroznů. Uvedené praktiky považuje inspekce za závažné poškození nejen spotřebitelů, ale i poctivých tuzemských vinařů a vinohradníků," dodala Hoferková.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...