10. září 2009 11:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cestovky budou muset zveřejnit úplné ceny, ovšem bez letištních poplatků

Dovolená - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Cestovní kanceláře budou muset zveřejňovat konečnou cenu zájezdů. Ukládá jim to novela zákona o cenách, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát. Výjimku dostaly cestovní kanceláře pouze u leteckých zájezdů, neboť palivové příplatky či letištní taxy se mohou měnit i těsně před odletem.

Zákon se ale netýká jen zájezdů a cestovních kanceláří. Nově řeší porušování cenových předpisů a definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující může dopustit deliktu proti cenovým předpisům.

Zvyšuje také horní limity trestů, které tak podle vlády lépe odpovídají obratům kontrolovaných společností, v poslední době často významných nadnárodních podniků.

Novela například zakazuje zneužití významnějšího hospodářského postavení k neoprávněnému majetkovému prospěchu. Takovýmto postavením je podle důvodové zprávy situace, kdy se některá ze stran nemusí ohlížet na ceny u ostatních firem.

Sněmovna nepřijala žádný z poslaneckých pozměňovacích návrhů. Jeden z nich například umožňoval ministerstvu financí, aby stanovilo minimální ceny cigaret. Ministr financí Eduard Janota to označil za nadbytečné. Již dnes podle něj Celní úřad v Kolíně stanovuje pevné ceny cigaret.