31. ledna 2011 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cestovky už začaly rušit zájezdy do Egypta. Nabízí lidem zpět peníze

Bez práce. Turističtí průvodci v Gíze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez práce. Turističtí průvodci v Gíze. | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kanceláře ruší kvůli bezpečnosti zájezdy do Egypta. Klientům nabízejí posunutí termínů, změnu destinace nebo úplné vrácení peněz.

České cestovní kanceláře tak zareagovaly na vyhrocující se situaci v této zemi. "Klientům bude nabídnut jiný alternativní zájezd v jiném termínu podle dohody, " uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura

Uplynulý víkend začala vetšina hlavní českých cestovních kanceláří nabízet klientům možnost volby mezi tím, zda-li chtějí nyní do Egypta odletět nebo si vyberou jinou alternativu.

Teď tedy došlo k dalšímu posunu a některé cestovní kanceláře začnou nejbližší zájezdy do Egypta rušit.

V egyptských letoviscích je nyní přibližně 1000 českých turistů. "Co se týče těchto turistů, tak cestovní kanceláře jsou v případě nutnosti v rámci svých kapacitních možností připraveny umožnit klientům předčasný návrat do České republiky," říká Okamura.

Egyptu už nevěří ani ratingové agentury

Mezinárodní ratingová agentura Moodys snížila hodnocení finanční důvěryhodnosti Egypta z nejvyššího stupně neinvestiční kategorie Ba1 o jednu příčku na Ba2. Moodys tak jako první
světová agentura reagovala na masové nepokoje a chaos v Egyptě zhoršením státního ratingu země.

Výhled ratingu agentura rovněž zhoršila ze stabilního na negativní, což znamená, že počítá s dalším zhoršením známky. Své kroky Moodyús zdůvodnila nárůstem politických rizik a obavami z toho, že vláda by na nepokoje mohla reagovat větším otevřením státní pokladny. To by dál podkopalo již tak
slabé egyptské veřejné finance.

Egyptský rating byl dosud na úrovni Řecka, které v loňském prvním pololetí zažilo kvůli své dluhové krizi prudký propad známek úvěrové spolehlivosti.

Nyní probíhají jednání s leteckými společnostmi o těchto možnostech. V současnosti létá do Egypta sedm charterových letů s českými zájezdy týdně a to do Hurghady, Sharm El Sheik, Taba a Marsaalam.

Rušení zájezdů do Egypta kvůli přetrvávajícím nepokojům oznámila například cestovní kancelář Exim Tours. Týká se to zájezdů s odletem počínaje dnešním datem do konce února, oznámil dnes ČTK obchodní ředitel kanceláře Jan Koláčný. "Ostatní kanceláře se k této akci v nejbližší době připojí, protože jsou závislí na charterových letech Exim Tours," uvedl Okamura.

Exim Tours svým klientům nabídne změnu termínu, nebo jim umožní odlet do jiné země. V krajním případě je kancelář ochotná zájezd zcela zrušit a peníze klientům vrátit.

České cestovní kanceláře v Egyptě už minulý týden rušily fakultativní výlety do Káhiry, Asuánu a Alexandrie, kde se nepokoje odehrávaly. K rušení nebo odkládání zájezdů podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka přistoupily po stažení britských a amerických turistů ze země. Odložit termín odletu do Egypta, případně vybrat si zájezd jinam nabízí svým klientům od soboty například cestovní kancelář Fischer.

Egypt navštíví ročně 170 tis. českých turistů a je dokonce sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací.

Nepokoje v Egyptě ropu výrazněji nezdraží
Současné nepokoje v Egyptě mají bezprostřední dopad na ceny ropy, neměly by však na ropném trhu způsobit nějaké dlouhodobé problémy. Ceny ropy v minulých dnech kvůli situaci na severu Afriky prudce zrychlily růst. Severomořská ropa Brent se dostala těsně pod 100 dolarů za barel a americká WTI pod 90 dolarů.

"Současné geopolitické dění na severu Afriky nesporně přispělo k růstu cen od konce minulého týdne, i když si nemyslím, že situace v Egyptě by měla mít reálný dopad na dostupnost ropy z regionu Blízkého východu," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

                Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek:

Nepokoje v Egyptě dolehly i na turisty.

Eskalaci problémů nelze vyloučit ani v zemích na Blízkém východě. Historické zkušenosti ale podle Hatlapatky ukazují, že ani při vážnějších konfliktech v regionu nebývá dramaticky omezeno zásobování zbytku světa ropou. "Prostor pro cenový šok je omezený i tím, že cena ropy v posledních týdnech a měsících silně rostla bez ohledu na geopolitickou situaci v severní Africe," dodal Hatlapatka.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč