5. června 2009 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cestovní kancelář Balkan Travel je v bankrotu

Balkan Travel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balkan Travel | foto: Reprofoto

PRAHA Liberecká cestovní kancelář Balkan Travel na sebe v nejbližší době podá návrh zahájení insolvenčního řízení. Uvedla to na svých internetových stránkách. Dodala, že vzhledem ke své aktuální finanční situaci nadále nedokáže poskytovat služby klientům.

Cestovní kancelář má nyní 24 klientů na řeckém ostrově Thassos. Všichni klienti mají řádně zaplacený pobyt, jsou informováni a je o ně postaráno, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přibližně 80 klientů Balkan Travelu mělo dnes a v neděli odlétat do Řecka. Podle Okamury jsou i tito klienti informováni a budou jim vráceny peníze z povinného pojištění cestovní kanceláře proti úpadku. Přístup majitelů kanceláře označil Okamura za příkladný. "V tržním prostředí se to může stát každému, ale oni poskytují klientům veškerou součinnost," uvedl mluvčí.

Podle sdělení na webu chce cestovní kancelář některým klientům vrátit již zaplacené peníze z vlastních zdrojů. Týká se to zákazníků, kteří měli odcestovat na dovolenou nejpozději o tomto víkendu a v pondělí. CK zajistí vrácení těchto prostředků v nejkratší možné době, píše se v prohlášení.

Ostatní klienti se mají obracet na pojišťovnu. Balkan Travel je pojištěna u pojišťovny Europäische Reiseversicherung, kterou na českém trhu zastupuje společnost Etics ITP. Právě Etics ITP se má postarat o vypořádání závazků CK.

Zástupkyně Etics ITP Libuše Taclová potvrdila, že kancelář byla řádně pojištěna a firma je připravena klienty vyplatit. V nejbližších chvílích se prý všechny potřebné informace a návod, jak postupovat, objeví na internetových stránkách společnosti.

Balkan Travel je středně velká cestovní kancelář, která měla za loňský rok přibližně 4000 klientů. Specializovala se především na zájezdy do Bulharska, Řecka a Maďarska. Podle databáze Prodata firmu vlastní rovným dílem dvě soukromé osoby.

Cestovní kancelář měla v Liberci dvě pobočky, jednu ale už před časem zavřela. Na dveřích kanceláře a také na stojanu u vchodu CK vyvěsila informaci o ukončení prodeje, která je i na internetových stránkách. Žádní klienti na místě nebyli.

Cestovní kanceláře jsou jedním z neohroženějších sektorů

Podle nedávného zjištění ČTK se na letošní léto prodává zhruba o 15 procent méně zájezdů než loni, analytická společnost MagConsulting odhaduje letošní propad až na pětinu. Kvůli cenové válce navíc tržby klesají ještě rychleji.

"Je celá řada cestovních kanceláří, které mají až třetinový pokles," uvedl šéf Magu Jaromír Beránek. Podle něj může letos z trhu zmizet deset až 20 kanceláří. Lidé by si proto měli především zkontrolovat, zda má dotyčná cestovní kancelář sjednané pojištění proti úpadku.

Od dob krachu Travely koncem 90. let se v českém cestovním ruchu traduje přísloví, že nejlepší čas pro krach CK je červen. V tu doby již mají kanceláře obvykle vybrané peníze od klientů na léto a zároveň ještě nezaplatily svým dodavatelům.

ČTK