25. února 2009 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ a J&T koupily německé doly

Těžba (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba (ilustrační snímek). | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Severočeské doly Chomutov z elektrárenské Skupiny ČEZ společně s finanční skupinou J&T koupily stoprocentní podíl v německé hnědouhelné společnosti MIBRAG za 404 milionů eur (11,3 miliardy korun). Transakce proběhne po po jejím schválení Evropskou komisí nejdříve v průběhu druhého čtvrtletí roku 2009.

Důlní společnost bude vlastněna společným podnikem, ve kterém budou mít Severočeské doly Chomutov a skupina J&T shodný podíl. "Akvizice společnosti MIBRAG je součástí našeho dlouhodobého strategického záměru posilovat svoji přítomnost v energetickém sektoru a současně znamená doplnění skupiny o těžbu uhlí," uvedl partner skupiny J&T Daniel Křetínský.

ČEZ v současné době v Německu aktivně působí v pozici obchodníka na trhu s elektřinou. "Akvizice je cesta na vytvoření si výrobního potenciálu. Když máte palivo, můžete mít elektrárnu," řekl ČTK ředitel pro komunikaci Severočeských dolů Chomutov Vladimír Budínský.

Těžařskou firmu prodaly dvě americké společnosti URS Company a NRG Energy. Podnik zaměstnává 2150 lidí, obrat za rok 2007 se pohyboval kolem 328 milionů eur (asi 9,2 miliardy Kč), zisk byl 39,8 milionu eur (asi 1,12 miliardy Kč).

ČTK