10. dubna 2009 12:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ bude vyplácet šrotovné tisíc korun

PRAHA Energetická společnost ČEZ nabídne od poloviny dubna do půlky června zákazníkům, kteří od ní odebírají elektřinu, příspěvek 1000 korun na nákup nového, energeticky úsporného spotřebiče. Lidé mohou slevu uplatnit ale jen na prodejnách Datart a Euronics. Informoval o tom dnes server iHNed.cz.

Do akce, která by měla vypuknout 15. dubna a skončit 15. června, v případě vyprodání určitého počtu spotřebičů i dříve, "naleje" ČEZ miliony korun.

Obchodnímu řetězci Electro World se rozhodnutí energetické společnosti ČEZ spolupracovat při šrotovném pouze s prodejnami Datart a Euronics nelíbí. "Považujeme to za nešťastné řešení znevýhodňující ostatní podnikatele na vysoce konkurenčním trhu s elektrospotřebiči," reagoval generální ředitel Electro World ČR Jiří Klíčník.

Příspěvek na nákup nových spotřebitelů může mít podle Klíčníka příznivý vliv na vývoj trhu a úspory energie. "Byla by proto škoda, kdyby se takto pozitivní nápad znehodnotil tím, že by dominantní výrobce elektrické energie s přímou majoritní účasti státu protěžoval pouze některé obchodní elektro řetězce, navíc soukromé," podotkl Klíčník.

Důvod, proč se ČEZ na akci dohodla pouze s řetězci Datart a Euronics, firma zatím nesdělila. "Veškeré podrobnosti a důvody však sdělíme až ve středu na připravované tiskové konferenci," řekla iHNed.cz mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Spasí šrotovné ekonomiku?

Podobnou akci jako ČEZ již v roce 2007 zorganizovala společnost E.ON. Lidé, kteří tehdy při nákupu energeticky úsporné pračky, myčky či kombinované chladničky Whirlpool předložili v prodejně fakturu za elektřinu od E.ON, mohli ušetřit 17 až 28 procent.

Šrotovné se nyní v Česku stává stále žádanější. Jeho zavedení po vzoru automobilek požadují už i tuzemští nábytkáři. Ti však chtějí příspěvek od státu, který by měl v případě likvidace starého a nákupu nového činit 15.000 korun.

Nábytkáře podle tajemníka Asociace českých nábytkářů Tomáše Lukeše inspiroval návrh protikrizového vládního plánu ČSSD, na kterém se největší opoziční strana ve středu rámcově dohodla s končící vládou. Protikrizový návrh počítá se zavedením šrotovného na automobily ve výši 30.000 korun.

ČTK