12. března 2009 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ čelí hromadné žalobě za odpojování

Útvar pro odhalování netechnických ztrát údajně jednal protizákonně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar pro odhalování netechnických ztrát údajně jednal protizákonně. | foto: Lidové noviny

PRAHA Občanské sdružení Spolek proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL) podalo hromadnou žalobu na společnost ČEZ. ČTK o tom dnes informoval Petr Cibulka ze sdružení SPONEL. Podle něj má žaloba, již podalo společně asi 50 lidí, zamezit protizákonnému odpojování elektroměrů zákazníků. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže ale ČEZ jedná v souladu se zákonem.

"Naše kroky jsou zcela v souladu s energetickým zákonem a se stanovisky příslušných státních orgánů ministerstva průmyslu a obchodu a Státní energetické inspekce," dodal Kříž. Text žaloby jsme neviděli, takže je obtížné cokoliv komentovat, uvedl dále.

"Protiprávní jednání zaměstnanců společnosti ČEZ je v rozporu se stávajícím, pro ČR závazným zněním sdělením Evropské komise z roku 2003 a následně energetického zákona ČR," uvedl zase Cibulka. Dále dodal, že podle zákona ten provozovatel, který zjistí poškození elektroměru, musí elektroměr vyměnit a spotřebitele zapojit.

"Společnost ČEZ jen v roce 2007 vyřešila asi 3000 zákazníků bez ohledu na tato ustanovení. Při zjištění závady, či nějakého zásahu do elektroměru, zákazníky odpojila a zákonné znovuzapojení do energetické soustavy podmiňovala zaplacením škody," doplnil Cibulka. Takovýto postup je podle právníků spolku protiprávní.

V posledních letech bylo v Česku každoročně odhaleno zhruba 4000 černých odběrů elektřiny. Energetickým společnostem vznikla od roku 2005 škoda za více než 650 milionů korun.

ČTK