8. dubna 2008 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ čelí první hromadné žalobě

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Největší tuzemský dodavatel elektrické energie bude muset poprvé čelit hromadné žalobě. Desítky lidí si stěžují na způsob, jakým firma odhaluje černé odběry proudu, ČEZ viní z pěti trestných činů včetně vydírání či zločinného spolčení. Firma se brání, prý postupuje v souladu se zákonem.

"Trestní oznámení má dohromady 103 listů a je v něm zmapováno 53 případů, ve kterých je poškozeno dohromady 177 občanů a firem. Trestní oznámení jsme podali pro podezření z účasti na zločinném spolčení, vydírání, podvodu, porušování domovní svobody a poškození cizích práv," uvedl právní zástupce poškozených Jan Rytíř.

Lidé v trestním oznámením napadají pracovníky zvláštního týmu společnosti ČEZ zaměřeného na odhalování černých odběrů proudu. Poukazují především na jejich údajně nezákonné praktiky a způsob jednání. "To, co nám na celém případě nejvíce vadí, je absolutní, ničím neomezená moc pracovníků společnosti ČEZ měření. Ta spočívá v tom, že si vytypují občana, řeknou, že má černý odběr a ten občan ho má bez jakékoli možnosti prokázat, že to tak není. Jednostranným rozhodnutím je tady dána vina," uvedl Rytíř.

Počet případů podle právníka pravděpodobně ještě naroste. Lidé podezřelí z černého odběru proudu firmě ČEZ zaplatili statisícové částky. "V 53 zmapovaných případech to bylo dohromady 18,6 milionu korun. Máme zmapováno, že se náhrada škody v 85 procentech případů snižovala vydíráním," doplnil Rytíř.

Velká část lidí pochází z Bělkovic na Olomoucku, kam přijeli energetici kontrolovat neoprávněný odběr elektřiny předloni. "Přijelo asi pět neoznačených vozidel, z každého vyskákalo pět mužů v černém, chyběly jen kukly a samopaly, a vrhli se na rozvaděče. Neoznámili to ani vlastníkům, ty přizvali až posléze. Chtěl jsem si to natočit, ale zasáhli a nedovolili mi to," řekl již dříve starosta dvoutisícové obce David Berka.

ČEZ se ale brání, prý postupuje v souladu se zákonem. "U zmíněných občanů byl zcela prokazatelně odhalen neoprávněný odběr elektřiny. Veškerá jednání i průběh zásahu s těmito lidmi máme nahrány certifikovaným zařízením, není tedy problém prokázat průběh jednání i u soudu. To jednoznačně potvrdilo všech šest dosavadních soudů. V tomto směru budeme rádi, až proběhnou eventuální další soudy, aby právo konečně dostalo prostor," uvedla tisková mluvčí firmy Eva Nováková.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!