Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ chce dobýt slovenský trh s elektřinou

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ chce orientovat svůj vývoz na Slovensko a Maďarsko. Dochází tak k zásadní změně v orientaci společnosti, která v předchozích letech vyvážela zejména do západní Evropy.

Maďarsko je již nyní silně závislé na dovozech, Slovensko bude nuceno chybějící elektřinu dovážet od roku 2007. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel obchodní divize ČEZ Alan Svoboda.

Růst poptávky po elektřině v Evropě je vyvolán přílivem zahraničních investic i celkovým pozitivním vývojem středoevropských ekonomik včetně České republiky. Z důvodů dožití či nesplnění ekologických limitů EU však bude muset být v příštích letech uzavřeno několik tisíc megawatt instalovaného výkonu. Na Slovensku to jsou například částečné uzavírky
tepelných elektráren Nováky a Vojany a uzavření dvou bloků jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice.

Do roku 2020 se v ČR, Slovensku, Polsku a Maďarsku odhaduje úbytek 20.000 megawatt, tedy téměř 30 procent kapacit. "Zajištění pokrytí poptávky po elektřině ve střední Evropě si vyžádá nejen masivní investice do obnovy zdrojů, ale zvláště do výstavby dalších kapacit," poznamenala mluvčí ČEZ Eva Nováková.

ČEZ proto investice do obnovy zdrojů zvyšuje a urychluje. Výsledky se však projeví až po roce 2010. Skupina již zahájila projekt obnovy zdrojů, v rámci něhož představila obnovu elektráren Tušimice a Prunéřov a nových uhelných zdrojů v lokalitách elektráren Ledvice a Počerady.

Experti ČEZ posuzují i další možnosti výroby elektřiny v ČR z černého uhlí, plynu, jádra a obnovitelných zdrojů. "Již nyní je totiž zřejmé, že nebude možné obnovit či nahradit současné hnědouhelné-uhelné portfolio v plném rozsahu vzhledem k omezeným zásobám paliva, a to i při posunutí těžebních limitů," uvedla Nováková.

Pokud republika nebude využívat jaderné zdroje, bude muset podle Svobody elektřinu dovážet. Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu v okolních zemích jsou nyní vyšší než
v tuzemsku. V Německu se cena v posledních letech kvůli růstu cen ropy, ceně emisních povolenek a rostoucímu nedostatku elektřiny v celém středoevropském regionu stále zvyšuje a v úterý se v krátkém okamžiku dostala na historické maximum.

Dodávka jedné megawatthodiny na lipské burze EEX k poledni 25. července stála 2000,7 eura (asi 57.000 Kč). To je 35krát více než obvyklá cena těchto dnů.

Tuzemští odběratelé elektřiny se podobných výkyvů letos obávat nemusejí, ceny jsou na toto období fixně stanoveny. Zdražení ale pravděpodobně nastane příští rok. Jeho míru určí virtuální aukce elektřiny, která se uskuteční 2. srpna. Podle odhadů lze očekávat růst velkoobchodních cen o více než deset procent, pro konečné zákazníky analytici čekají růst o čtyři až deset procent.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč