4. dubna 2008 17:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ: Elektřina do roku 2013 podraží o 30 %

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Ceny elektřiny podle obchodního ředitele společnosti ČEZ Alana Svobody vzrostou do roku 2013 kvůli přechodu na aukční systém obchodování o 30 procent. Energetická společnost ČEZ chce proto postavit více elektráren na zemní plyn, uvedl Svoboda.

ČEZ podle Svobody plánuje do roku 2013 kvůli vyšším nákladům na emisní povolenky změny ve svém elektrárenském portfoliu. Elektrárny na plyn by se na výrobě elektřiny měly podílet v té době 20 procenty. Nyní nemá ČEZ ani jednu elektrárnu na zemní plyn. Emisní povolenka na jednu tunu CO2 bude za dvojnásobek dnešní ceny (23 eur), uvedl Svoboda.

Otázkou podle Svobody zůstává výsledný poměr vyšších příjmů z rostoucích cen elektřiny na jedné straně a dodatečných nákladů na emisní povolenky na straně druhé.

"Musíme pozměnit portfolio tak, že přesuneme investice, které jsme alokovali do projektů založených na uhlí, do projektů na plyn," řekl Svoboda. ČEZ již dříve řekl, že do obnovy uhelných elektráren investuje 100 miliard korun.

Svoboda dnes rovněž uvedl, že společnost nyní vidí silné příležitosti v zahraničních akvizicích ve střední a východní Evropě, protože očekává, že konkurenční firmy, například německý E.ON nebo italský Enel nyní zpomalí svou expanzi. "Toto jsou dva z nejagresivnějších hráčů na trhu, a ti jsou nyní nasyceni," uvedl Svoboda.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!