17. května 2007 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ investuje v zahraničí rekordních 40 miliard

Polostátnímu ČEZ se, pokud jde o expanzi do zahraničí, daří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polostátnímu ČEZ se, pokud jde o expanzi do zahraničí, daří. | foto: Reprofoto

PRAHA Česko má potvrzenou největší zahraniční investici ve své historii. Energetický koncern ČEZ pošle 1,4 miliardy eur (zhruba 39 miliard korun) do Republiky srbské na výstavbu elektrárny v Bosně a Hercegovině. Smlouvu, která definitivně stvrdila celý obchod, podepsali zástupci obou stran včera.

"Jde o další krok v naplňování naší vize stát se lídrem na trhu s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy,“ pochvaloval si kontrakt generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Nová elektrárna s výkonem šest set až sedm set megawattů bude stát na jihovýchodě republiky v lokalitě Gacko. Kromě toho bude ale ČEZ ještě rekonstruovat už existující elektrárnu v té samé lokalitě. Součástí kontraktu je i přilehlý uhelný důl.

Investici bude realizovat firma Nove Elektrarne RS, kterou ČEZ založil spolu se státní energetickou společností Republiky srbské ERS loni. Tuzemský ČEZ tam bude mít jedenapadesátiprocentní podíl.

Polostátnímu ČEZ se, pokud jde o expanzi do zahraničí, daří. Firma nakoupila tři bulharské distribuční společnosti a elektrárnu ve Varně. V Rumunsku pak přišla na řadu akvizice majoritního podílu v distribuční společnosti Electrica Oltenia. V loňském roce rozšířily Skupinu ČEZ dvě polské elektrárenské společnosti Elcho a Skawina.

Strategie se firmě vyplácí. Zisk ČEZ narostl o 29 procent na téměř třicet miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!