3. února 2011 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ kritizoval podomní prodej proudu. Teď ho však rozjíždí na Slovensku

Manažer, smlouva (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer, smlouva (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kritik podomního prodeje na domácím českém trhu vsadil na stejnou metodu prodeje na Slovensku. "Naši prodejci nepodvádějí," hájí se ČEZ.

V Česku podomní prodej elektřiny ostře kritizuje, na Slovensku jej sám využívá. Takový je přístup skupiny ČEZ. Podle vyjádření elektrárenské společnosti jsou však oba případy nesrovnatelné.

Podle informací Lidových novin jsou někteří Slováci, zejména pak senioři, zaskočeni příchodem podomních prodejců elektřiny a plynu do svých bydlišť. Obchodníci nabízející služby skupiny ČEZ prý používají nesrozumitelné argumenty, ve kterých se lidé ztrácejí.

O případu, kdy prodejce podával lidem zavádějící informace a který se údajně stal v Liptovském Mikuláši, informoval v pátek slovenský deník Sme. Tento případ však ČEZ označil za podvod.

ČEZ našlapuje zlehka
Je to právě ČEZ, kdo varuje před aktivitami podomních prodejců elektrické energie v Česku. Často upozorňuje na triky, které používají obchodníci pracující pro dravé alternativní dodavatele, jakými jsou Centropol Energy a Energetické centrum. A varuje domácnosti, ať si podpis smlouvy s jiným dodavatelem ve dveřích svého domu či bytu dobře rozmyslí. ČEZ přiznává, že na Slovensku oslovuje domácnosti formou přímého, tedy i podomního prodeje. Zároveň však vylučuje, že by jeho prodejci používali matoucí triky typu "jdeme k vám domů zkontrolovat elektroměr". Všechny prodejce prý pravidelně kontroluje.

"Při vstupu na slovenský trh jsme učinili veškerá opatření, abychom podobné excesy maximálně vyloučili. Podobnou zkušenost totiž právě máme s chováním některých alternativních prodejců v České republice, takže jsme si opravdu dali záležet na tom, abychom to, co kritizujeme v Česku, nedělali sami na Slovensku," uvedla Nováková a dodala, že podobné stížnosti na přístup podomních prodejců nebere ČEZ na lehkou váhu.

grafika - proud na Slovensku

Upozornil spolupracující agentury, že k neetickému chování nesmí docházet, a zpřísnil jejich kontrolu. "Pokud by se takovéto jednání z jejich strany potvrdilo, bylo by to pro nás důvodem k okamžitému rozvázání spolupráce," dodala Eva Nováková.

Mimo záznam zástupci ČEZ upozorňují na kampaň, kterou proti nim rozpoutává Slovenský plynárenský priemysel, tedy bývalý plynárenský monopol. ČEZ se stal prvním alternativním dodavatelem, který slovenské domácnosti s nabídkou dodávky plynu oslovil. První tisíce zákazníků V případě elektřiny jej předběhly jiné společnosti. Mezi ně patří Energetické centrum a Slovakia Energy, což je sesterská firma v Česku známého alternativního dodavatele Bohemia Energy.

Skupina ČEZ razantně vstoupila na slovenský trh s elektřinou a plynem pro maloodběratele na počátku letošního roku. Zákazníkům nabízí o 10 procent nižší ceny samotné energie než bývalí monopolní dodavatelé. Jak potvrdila mluvčí Eva Nováková, smlouvu se skupinou ČEZ již podepsalo několik tisíc domácností či podnikatelů.