Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ: liberalizace trhu nám přinese vyšší zisky

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

BRUSEL/PRAHA (od stálé zpravodajky LN) Hlavního dodavatele proudu do českých domácností - skupinu ČEZ - Evropská komise dnes potěší. Její návrh na větší integraci evropského trhu s energiemi, který tento den v Bruselu představí José Barroso, totiž v základních tezích odpovídá zájmům firmy.

Barroso se  staví za zrušení národních bariér při obchodu s energiemi mezi členskými státy a ČEZ si od toho, na rozdíl třeba od svého francouzského či italského protějšku, slibuje větší zisky.

„Liberalizaci podporujeme už dlouho. Naše ceny elektřiny jsou v regionu nejlevnější a na západoevropském trhu můžeme uspět,“ tvrdí mluvčí firmy Ladislav Kříž. Podle něj už dnes vyrábí ČEZ elektřinu o deset procent levněji než například na Slovensku, respektive o 60 procent, než nabízí sousední německé firmy. „Takže když odpadnou přeshraniční náklady, nabízí se nám nové obchodní příležitosti,“ řekl.

Podnik se nebrání ani případnému celoevropskému regulačnímu úřadu, o jehož zřízení komise uvažuje a který by mohl zasahovat do politiky jednotlivých firem.

ČEZ se přitom už dostal do pozornosti Bruselu. Komise nyní zkoumá, zde nezneužívá dominantního postavení na trhu. „Na společná pravidla musí někdo dohlížet a z našeho pohledu je jedno, zda to bude český nebo evropský regulační úřad,“ tvrdí Kříž.

Kromě propojení národních rozvodných sítí a jejich otevření pro nové dodavatele proudu Barroso ve svém plánu také počítá s dalším využitím jaderné energie. Komise je toho názoru, že debata o jaderných elektrárnách je v Evropské unii démonizovaná, a hodlá to změnit.

Také tento cíl skupině ČEZ, majiteli Temelína, vyhovuje. „Jaderná energie má v následujících nejméně padesáti letech budoucnost a my jsme rádi, že to komise reflektuje,“ říká mluvčí firmy.

Dobrou zprávou z hlediska ČEZ je i to, že ačkoli Barrosův návrh apeluje na útlum výroby energie v uhelných elektrárnách - z nichž pochází polovina českého proudu -, Brusel nemá v této věci žádnou pravomoc. Podnik nijak neohrožuje do té míry, pokud se Česko vejde do limitů na emise skleníkových plynů.

Barrosův energetický plán zatím žádný stát nekomentoval, s vlastní iniciativou nicméně přišli Poláci. Navrhují uzavření energetického paktu mezi členskými státy unie a NATO o vzájemné pomoci, pokud by v jednom z nich došlo k výpadku proudu anebo by třetí strana - například Rusko - přestala dodávat nasmlouvanou surovinu.

„Energetické NATO“ si už vysloužilo kritiku Francie, ale ani česká vláda ho nepodporuje, protože tvrdí, že k pomoci v případě výpadku dodávky postačí stávající možnosti unie.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ministryně financí Alena Schillerová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ministryně financí Alena Schillerová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ministryně financí Alena Schillerová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....