10. dubna 2008 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ musí řešit stávku v Bulharsku

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení. | foto: Lidové noviny

SOFIA Zaměstnanci bulharské distribuční společnosti CEZ Razpredelenie Bulgaria, kterou ovládá česká elektrárenská společnost ČEZ, začali stávkovat. Část zaměstnanců zahájila stávku už dříve a dnes se k nim přidali další. Nelíbí se jim navrhované zvýšení platů a výhrady mají i vůči chystanému propouštění.

Po týdenních jednáních se zaměstnanci se zástupci společnosti dohodli na zvýšení platů o 23,4 procenta. Dohoda ale zatím nepanuje v tom, jak se bude více peněz dělit mezi zaměstnance. Ti vyžadují i lepší pracovní podmínky a vyšší bezpečnostní standardy.

"Stávkové archy dosud podepsalo přes 1200 zaměstnanců, tedy asi 42 procent. Každý pracovník ve stávce jej musí podepsat," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Vedení podniku uvedlo, že kvůli stávce nebude přerušena dodávky elektřiny, což je i požadavek uvedený v zákoně.

"Budeme stávkovat tak dlouho, dokud nedosáhneme dohody," řekl předák stávkového výboru Denko Roidev. Pracovat podle něj přestali všechny servisní týmy, inspektoři i administrativní pracovníci. Je třeba počítat s tím, že se zpomalí i případné opravy na rozvodné síti, dodal.

Společnost CEZ Razpredelenie Bulgaria dodává elektřinu více než dvěma milionům odběratelů na západě Bulharska, včetně obyvatel Sofie. ČEZ má v rozvodné síti na západě Bulharska podíl 67 procent a loni prodal 8,46 miliardy kilowatt hodin elektrické energie. Z toho 46 procent šlo domácnostem a 54 procent firmám.

"Stávka bulharských zaměstnanců je pro ČEZ lehce negativní, jelikož naznačuje lehce vyšší, než plánované výdaje pro svou bulharskou pobočku a je pravděpodobné, že ČEZ požadavkům zaměstnanců vyhoví," uvedl Jakub Židoň z České spořitelny. Na výkonnost společnosti by nicméně stávka měla mít jen omezený dopad.

Analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik FT naopak nečeká, že by akcie ČEZ zareagovaly negativně, protože stávka nemůže ohrozit distribuci elektřiny konečným zákazníkům. Akcie ČEZ se na pražské burze obchodovaly dnes krátce po 14:00 za 1213 korun, tedy o 0,25 procenta pod středečním závěrem. V červených číslech je
ale dnes celý trh.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.