26. února 2009 12:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ nabídne na příští rok levnější elektřinu

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ nabídne domácnostem i podnikatelům na rok 2010 pevné ceny o 15 procent nižší než v letošním roce. Upravený program zmrazení cen si mohou zákazníci zvolit do konce dubna. Firma tak reaguje na pokles velkoobchodních cen elektřiny z poslední doby.

V nabídce firma zohlednila pokles cen elektřiny obchodované na příští rok a současný slabý kurz koruny vůči euru. Společnost zároveň do konce února osloví zákazníky, kteří si již dříve objednali garantovaný pokles cen silové elektřiny v příštím roce o čtyři procenta. Při potvrzení své objednávky si nově budou moci zvolit i nynější upravenou nabídku.

Podle analytiků oznámené snížení elektřiny v celku odpovídá situaci na trhu. Podle analytika České spořitelny Jakuba Židoně není nabídka ČEZ špatná. "Je to poměrně velké snížení," řekl zase analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Snížení ceny ale bude mít podle analytiků dopad na hospodaření firmy v příštím roce. Podle Židoně by mohl provozní zisk společnosti klesnout z letos odhadovaných asi 96 miliard korun na zhruba 89 miliard v roce 2010. "Čistý zisk by klesl z 53,6 miliardy v letošním roce na 46,6 miliardy v roce příštím," odhadl.

A co konkurence?
Pevné ceny elektřiny v příštím roce nabízejí také další společnosti. Ve středu Pražská energetika (PRE) oznámila prodloužení této nabídky pro domácnosti do 30. dubna. Nabídka například nezahrnuje měsíční paušální poplatek. Podle mluvčího firmy Petra Holubce domácnosti, které žijí v třípokojovém bytě, ušetří asi 650 korun ročně oproti běžným tarifům nabízených PRE.

Zákazníci společnosti E.ON si mohou zajistit pevné ceny elektřiny do konce března. Firma nabízí stejné ceny jako v letošním roce s tím, že fixace se vztahuje na kompletní platbu, tedy nikoliv jen na cenu elektřiny, ale i na regulované poplatky. Firma dále nabízí odpuštění platby za průměrnou týdenní spotřebu elektřiny v roce 2010. O tom, zda nabídku prodlouží, se rozhodne v půlce března.

Velkoobchodní cena klesla až o deset eur
Domácnosti, které se rozhodnou na některou z nabídek přistoupit, se firmám smluvně zaváží až do konce fixačního období. Není ale jisté, jak se ceny elektřiny na trhu budou vyvíjet, zákazníci tak mohou vydělat i prodělat.

Velkoobchodní ceny proudu zatím klesají. Na konci minulého roku se elektřina na příští rok na pražské energetické burze nakupovala kolem 50 eur (1400 korun) za megawatt. Nyní je cena elektřiny o deset eur (asi 280 korun) nižší.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.