7. dubna 2008 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ nebude expandovat do Ruska

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA ČEZ nepodá nabídku do výběrového řízení na koupi podílu v ruské energetické společnosti TGK-4. Společnost nepokládá TGK-4 za vhodnou investiční příležitost vzhledem k různorodosti výrobního portfolia a rizikům spojeným s krátkými termíny očekávaných investic, uvedla mluvčí firmy Eva Nováková. Podle analytiků si ČEZ koupí nechce "spálit prsty".

"Kolem ruské energetiky je spousta otazníků. Je tam obrovský potenciál, ale s vysokou rizikovou přirážkou. Právě ta teď převážila," řekl analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. Přepokládaná cena (cca 16 miliard korun) je podle něj sice vcelku přijatelná, zastaralé výrobny by si ale vyžádaly dalších zhruba 40 miliard.

Vysoký zájem energetických firem o výstavbu nových zdrojů či o nákup již existujících mimo Evropskou unii je ale na druhou stranu pochopitelný. Evropská komise totiž chce na starém kontinentu vyčistit vzduch a od roku 2013 plánuje zavést obchodování s povolenkami na vypouštění emisí CO2. To kvůli vyšším nákladům zdraží výrobu elektřiny ve "špinavých" zdrojích, například v uhelných elektrárnách.

"Chytré firmy budou stavět elektrárny mimo Evropskou unii, v Rusku, Bosně či na Ukrajině. Například v Česku se dnes příliš stavět nedá," řekl Procházka. ČEZ se v regionu podle svých slov zaměří na jiné aktivity. "Teritorium Ruska stále pokládáme za zajímavé, v současnosti probíhá intenzivní příprava našeho projektu výstavby paroplynových elektráren v okolí Moskvy," uvedla Nováková. I tady může ČEZ podle Procházky narazit, výstavba nemusí být zcela bezproblémová.

Zájemci o koupi ruské společnosti mají své nabídky podat dnes. Podle deníku E15 bude největším favoritem soutěže při neúčasti ČEZ ruský investiční fond Halcyon, který na poslední chvíli slepil konsorcium se zatím neznámými investory pod vedením Davida Herneho, bývalého manažera RAO-UES.

S akciemi by podle analytiků nemělo dnešní oficiální oznámení firmy výrazně zahýbat. "Zprávu hodnotíme jako neutrální vzhledem k tomu, že informace o tom, ČEZ nepodá nabídku v tomto tendru, se objevily již dříve. ČEZ tak tuto informaci dnes pouze potvrdil," uvedl analytik Atlantik FT Petr Novák.Akcie ČEZ se dnes krátce před polednem obchodovaly na pražské burze za 1219 korun, tedy o 0,5 procenta výše než v pátek.

Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou, rozvíjí aktivity v řadě zemí střední a východní Evropy. Čistý zisk firmy se loni zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Na letošek vedení firmy odhaduje další zvýšení na 46,6 miliardy.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.