17. února 2009 12:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ nezlevní, bude lidem odpouštět zálohy

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Se svým podílem na zmírnění hospodářské krize přispěchal i elektrárenský gigant ČEZ. Ten chce pomoci lidem, kteří přišli o zaměstnání. Když se přihlásí na úřad práce, odpustí jim tři zálohy na elektřinu. Zaplatí je pojišťovna, u níž se ČEZ pro tento případ pojistil. Společnost chce také ulehčit situaci firmám a živnostníkům.

Firma ze svého zaplatí pojištění plateb elektřiny pro 2,7 milionu tuzemských domácností proti ztrátě zaměstnání zákazníka nebo jeho partnera po 1. březnu 2009.

Každý člověk bez práce by měl tímto způsobem dostat v průměru od ČEZ kolem čtyř tisíců korun. Podle ředitele společnosti Martina Romana, tak firma přijde řádově o stovky miliard korun. "Zlevňovat letos nehodláme, ani nemůžeme. Cena se stanovuje jednou za rok, což se již stalo," konstatoval  Roman. Nižší ceny se podle něj projeví nejdříve v roce 2010.

"Cena pojištění nezvýší cenu elektřiny, bude uhrazena ze zisku," řekl Roman. Nabídka bude platit do konce roku s tím, že zákazník bude muset prokázat ztrátu práce potvrzením z úřadu práce.

Nárok na takovou pomoc bude mít jen ten, kdo byl v předchozích šesti měsících trvale zaměstnán a v předchozích 12 měsících řádně platil firmě účty za elektřinu. Maximální výše pojištěné zálohy je 7500 Kč.

„Krize nejvíce postihne ty, kdo přijdou o zaměstnání. Proto jim chceme pomoci vytvořit si v prvních měsících po ztrátě zaměstnání finanční rezervu, která jim umožní zvládnout obtížné období“, uvedl Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ.

ČEZ chce ulehčit i firmám a živnostníkům
Společnost se prý bude snažit pomoci i firmám, aby mohly najít nové zakázky a vytvořit pracovní místa. „Jasně si uvědomujeme, že můžeme prosperovat pouze v prosperující zemi. V době, kdy celé České republice hrozí ekonomická krize, nemůže největší domácí firma zůstat stát stranou,“ řekl Roman.

V letošním a příštím roce ČEZ navýší plánované investice do výroby a distribuce elektřiny o více jak 5 miliard korun. O 4 miliardy korun více než plánoval, vloží ČEZ do modernizací a ekologizací svých elektráren. 1,1 miliardy korun nad plán vloží do obnovy a posílení distribučních sítí.

ČEZ tak umožní nově vytvořit či zachránit 5 600 pracovních míst u stávajících i nových dodavatelů. Nové zakázky firmám umožní udržet zaměstnance, které by jinak museli propustit kvůli propadu zakázek z oborů postižených krizí.

Společnost také nabídne všem malým podnikatelům možnost posunout si splatnost záloh za elektřinu o 30 dní. Místo 12 měsíčních plateb by tak v roce 2009 zaplatili pouze 11. Dorovnání 12. platby provedou až s ročním vyúčtováním v roce 2010. Okamžitě se tak českým živnostníkům uvolní až 800 milionů korun. To umožní snížit zatížení úvěry zejména těm, kdo pracují v energeticky náročných oborech, jako jsou pekaři, truhláři, pěstitelé zeleniny apod. Tato nabídka platí od 1. 3. 2009.
ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...