Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ: O ceně si lidé rozhodnou sami

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Zákazníci energetické společnosti ČEZ budou moci sami rozhodovat o tom, kolik zaplatí za elektřinu. Společnost ČEZ zvažuje možnost nabídnout domácnostem a malým podnikatelům pevnou cenu elektřiny po celý rok.

Cena elektrické energie na toto období by měla být pevně stanovena na základě aktuálních cen nejpozději na začátku příštího roku. Novinářům to dnes řekl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman, podle kterého maloodběratelé díky tomu získají jistotu, že jim mezi roky 2009 a 2010 nevzroste cena elektrické energie.

"Chceme využít propadu cen (na energetické burze), který nastal v posledních týdnech a dnech k tomu, abychom mohli zafixovat cenu na rok 2010 jak pro domácnosti, tak pro maloodběratele z řad podnikatelské sféry tak, že by jim cena elektřiny na rok 2010 nevzrostla," prohlásil Roman.

Pokud si domácnosti nebo podnikatelé přihlásí fixaci cen do konce února příštího roku, tak podle Romana budou moci využít aktuální cenu elektřiny na energetické burze. Ve srovnání s letními měsíci, kdy se na burze nakupovala elektrická energie na příští rok, je nyní cena elektřiny podle Romana o více než třetinu nižší.

"Tato cena povede ke snížení ceny elektrické energie mezi roky 2009 a 2010," podotkl Roman. Domácnosti budou moci spekulovat pouze na aktuální cenu elektřiny, podnikatelé i na cenu elektrické energie, která bude na energetické burze v následujícím roce v lednu a únoru.

Energetický regulační úřad minulý týden oznámil, že zákazníci ČEZ od ledna 2009 za elektřinu zaplatí o 9,9 procenta více. Zdražení ostře napadla Hospodářská komora a odmítla ho politická opozice.

"Naší snahou je, aby zákazník nebyl jen trpným objektem, který maximálně může přejít od jednoho distributora (elektrické energie) k jinému, ale aby byl vtažen do rozhodování, které je nutné činit podle pohybu cen," komentoval rozhodnutí ČEZ ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Roman nevyloučil, že cena elektrické energie by mohla ještě více klesnout, což by znevýhodnilo odběratele, kteří zvolí fixaci aktuální ceny. "Proto jsme vymysleli model volby. Zákazníci si budou moci vybrat, zda využijí dnešní cenu. Pak půjde o drobné snížení ceny. Anebo si mohou říci, že věří tomu, že díky světové krizi půjdou ceny ještě více dolů," uvedl Roman.

ČEZ proto zveřejní vzorec, podle kterého bude příští rok nakupovat elektrickou
energii na burze a od nějž se budou odvíjet ceny elektřiny. Světová finanční krize má podle Romana vliv na ziskovost skupiny ČEZ. "Dynamika růstu ziskovosti skupiny ČEZ je zpomalena, stejně jako naprosté většiny společností v této finanční krizi, ale není zastavena," podotkl Roman.


TŘI MOŽNOSTI, JAK PLATIT ZA ELEKTŘINU

1. Zákazník, který preferuje jistotu, využije nabídky a do konce února si zafixuje cenu na dva roky.
2. Zákazník, který věří v pokles, využije produkty měsíc a kvartál. Jejich cena kopíruje aktuální situaci na burze.
3. Zákazník využije tradičního systému a počká na konec roku na nové ceníky. Ty budou odrážet situaci na trzích v delším, ročním období.
,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!