Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ odpouští zaplaveným platby. Nečas k tomu vyzval i další firmy

Petr Nečas a generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš vystoupili 11. června v Praze na tiskové konferencii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas a generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš vystoupili 11. června v Praze na tiskové konferencii. | foto: Zbyněk StanislavČTK

PRAHA Energetická společnost ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru. Do půl metru bude zdarma měsíc, shodli se na tom generální ředitel firmy Daniel Beneš a premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády k podobnému kroku vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní.

Energetické a plynárenské společnosti podporu svým zákazníkům nabízejí.

"Budeme připraveni na naše klienty od 17. června," uvedl Beneš. Poškození lidé by na obchodní místo firmy měli přijít se žádostí o poskytnutí této podpory, která by měla být potvrzena obecním či městským úřadem. Potvrzení od pojišťovny není podle Beneše potřeba. Podrobnosti energetická společnost zveřejní na svém webu.

Pomoc se ale týká především zákazníků v Ústeckém a Středočeském kraji. V jižních Čechách a v Praze vlastní distribuční síť jiné firmy.

"Chtěl bych vyzvat jak Jihočeskou energetiku tak Pražskou energetiku, aby následovaly ČEZ v tomto vstřícném chování vůči zákazníkům. V chování, které od firmy představuje silný znak společenské odpovědnosti," prohlásil Nečas. Obě společnosti by se podle něj měly snažit svými nabídkami přiblížit firmě ČEZ a premiér se s jejich zástupci podle svých slov rád sejde.

"Věřím, že určitě nezůstanou stranou. Otázka je, zda se přiblíží těm parametrům, které udělal ČEZ. Já bych je k tomu chtěl vyzvat," poznamenal premiér.

Pražská energetika (PRE) připravuje stejné opatření jako ČEZ. "Máme připravený bonus pro zákazníky ve stejném rozsahu. Bude určen pro domácnosti, kde obytnými prostory prošla voda," řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Podle jeho předběžného odhadu by se to mohlo týkat řádově stovek odběrných míst.

"Pražská energetika také nebude vyžadovat potvrzení od městských částí, že dané odběrné místo bylo zaplavené. Znalost terénu, to, že naši technici na místě situaci řešili, nám umožňuje, abychom kvalifikovaně rozhodli sami," doplnil Holubec.

ČTĚTE TAKÉ:

Už dříve PRE darovala milion korun společnostem, které se specializují na pomoc lidem v zatopených oblastech Prahy.

E.ON zatím neví, jak pomůže

Společnost E.ON, která zajišťuje distribuci elektřiny a plynu v Jihočeském kraji, počítá s tím, že uvolní pět milionů korun obcím, které postihly povodně a spadají do její distribuční sítě . "Co se týká podpory konkrétních domácnostem zasažených velkou vodou, zatím nic konkrétního připraveného nemáme. Ale hledáme variantu, kterou bychom i tuto formu pomoci nabídli," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Podporu zákazníkům zasaženým povodněmi nabídl už minulý týden i alternativní obchodník s elektřinou a plynem Bohemia Energy. "Mezi naše zákazníky, kteří byli povodní postiženi, rozdělíme částku dva miliony korun. V případě vysokého počtu žadatelů jsme samozřejmě připraveni objem pomoci navýšit, tak aby pomoc byla smysluplná," uvedl při oznámení o pomoci jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

"Naše společnost směřuje humanitární podporou po povodních na konkrétní projekty a konkrétní poškozené instituce. Jako jedni z prvních jsme se rozhodli pomoci pražské ZOO, která ohlásila škody ve výši téměř 100 milionů korun. CENTROPOL ENERGY zaslal na obnovu tamního dětského areálu 200.000 korun. Další podporu na konkrétní projekt zvažujeme také v Ústí nad Labem, kde však ještě není situace stabilizovaná," uvedl pro Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel a člen představenstva CENTROPOL ENERGY.

Pomáhají i plynárenské společnosti

Podporu nabízejí zaplaveným zákazníkům i plynárenské firmy. Společnost RWE, která zajišťuje distribuci mimo jiné v Ústeckém, Středočeském a Královéhradeckém kraji, finančně přispěje na opravu plynových zařízení domácnostem, které mají přípojku a odebírají plyn. Pražská plynárenská nabízí svým zákazníkům slevu na plynové spotřebiče, které si lidé koupí místo zařízení zničeného záplavami.

ČEZ svůj záměr odpustit platby tři měsíce při zatopení nad půl metru oznámil už v pondělí. Ředitel firmy po jednání s premiérem, který se s původní nabídkou podle svých slov "nemohl úplně spokojit", pomoc rozšířil o odpuštění platby těm "méně" zaplaveným. Účtována tak bude pouze daň z přidané hodnoty a daň z elektrické energie.

Podpora ČEZ vyjde na 50 až 100 milionů korun

Podporu, kterou polostátní firma při odstraňování následků letošních povodní tímto způsobem poskytne, generální ředitel Beneš odhadl na základě zkušeností z roku 2002 a údajů pojišťoven někde mezi 50 až 100 miliony korun.

Nečas dnes připomněl, že po opadnutí vody bude energetickou síť výrazně zatěžovat například dlouhodobé používání vysoušečů. "Byl jsem ujištěn, že ČEZ dělá všechno pro to, aby tyto sítě byly funkční," poznamenal předseda vlády. Právě dlouhodobé vysoušení by za normálních okolností výrazně zvedlo náklady povodní už tak poškozených domácností i firem.

Podle premiéra by lidé, kteří byli zatopeni méně než na 50 centimetrů, ale vysoušení by u nich trvalo déle než měsíc, měli mít v závislosti na majetkových a příjmových poměrech možnost požádat úřady o okamžitou mimořádnou pomoc.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!