22. ledna 2007 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ odstranil všechny poruchy po orkánu

Škody způsobené na lesních porostech na Karlovarsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škody způsobené na lesních porostech na Karlovarsku. | foto: Sokol JanČTK

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ odstranila všechny poruchy po ničivém orkánu, který minulý týden odpojil od elektřiny milion zákazníků. Vítr ale nadále poškozuje vedení, nové poruchy přibyly v noci v Krkonoších a ve středních Čechách.

"Dá se konstatovat, že kalamita je zlikvidována," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Odstraňuje se již jen několik desítek poruch, které byly především nově nahlášeny, dodal. Na několika místech Krkonoš a Šumavy zabezpečují dodávku náhradní agregáty. Už jenom desítky lidí v oblasti Českokrumlovska a Českobudějovicka zůstávají dnes bez elektřiny.

Jsou to pouze jednotlivá odběrná místa, to znamená hlavně samoty, řekl mluvčí energetické skupiny E.ON Vladimír Vácha.

Na části Česka ale nadále trvá stav nouze, který energetici vyhlásili v pátek ráno. Tento výjimečný stav pokračuje v Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji.

ČEPS o víkendu zapnul zbylá vedení Týnec - Krasíkov a Opočínek - Sokolnice. Třetí narušené vedení Milín - Tábor ČEPS opravil v pátek, uvedla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. ČEZ škody z větru vyčíslil na zhruba sto milionů korun, E.ON na desítky milionů korun a ČEPS řádově na stovky tisíc.

ČEZ se nyní začne zaměřovat na horské oblasti Hradeckého kraje a Šumavy, protože meteorologové hlásí od půlky týdne padání sněhu. "Kapacity poruchových čet jsou operativně přesunovány," doplnil Kříž.
Lidovky.cz, ČTK