14. srpna 2008 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ překvapil výší zisku

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Nejziskovější česká firma ČEZ v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 38 procent na 29 miliard korun. Tržby firmě meziročně vzrostly o 8,7 procenta na 90, 4 miliardy korun. Výsledky jsou lepší, než očekávali analytici.

Za celý loňský rok ČEZ vydělal 42,8 miliardy korun, na letošní rok vedení firmy zvýšilo odhad celoročního zisku na 48,6 miliardy korun z původních 46,6 miliardy korun.

ČEZ v pololetí těžil jak z cen elektřiny meziročně vyšších o 17,7 procenta, tak z úspor v nákladech, které se projevily díky růstu podílu výroby elektrické energie z jaderných zdrojů. Jaderné zdroje jsou méně nákladné zejména vzhledem k cenám povolenek CO2.

Pozitivní vliv měly také zahraniční akvizice, kde by ČEZ dosáhl ještě vyšších výsledků nebýt silného kurzu koruny. Provozní zisk před zdaněním (EBITDA) vzrostl o 27,3 procenta na 48,55 miliardy korun, vedení navýšilo celoroční předpoklad na 87 miliard z původních 85,5 miliardy korun.

Výroba elektřiny ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,5 TWh na 32,2 TWh. Meziročně poklesl také export elektřiny z Česka do Německa téměř o 70 procent. Nyní ČEZ exportuje hlavně na Slovensko. Spotřeba elektřiny v Česku meziročně stoupla o 4,2 procenta, což je dáno loňskou nízkou spotřebou.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.