29. září 2008 22:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ převezme většinu albánské OSSH

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

Elektrárenská společnost ČEZ vyhrála tendr na převzetí 76procentního podílu v albánské distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH sh.a.). Uvedla to agentura Reuters.

ČEZ nabídnul 102 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy Kč). Nabídka konkurenční italské společnosti Enel měla údajně technické nedostatky.

ČEZ a Enel předložily vládní komisi nabídky, které obsahovaly cenu a technické podmínky. Rakouská společnost Energie Steirmark, která byla také mezi uchazeči, se ze soutěže nakonec stáhla.

"Albánský energetický sektor je pro ČEZ zajímavý," řekla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. V porovnání s Českem je v Albánii třetinová spotřeba elektřiny na obyvatele, navíc se očekává, že každoročně poroste o pět procent, vyššího tempa růstu dosahuje jen Turecko. V jiných evropských zemích se spotřeba zvyšuje ročně většinou o dvě až tři procenta.

OSSH je distribuční divize státní elektrárenské společnosti KESH. Privatizace má být dosud největší a nejsložitější privatizační akce v zemi a jejím hlavním cílem je omezit chronické výpadky proudu.

S oddělením OSSH od podniku KESH Albánii pomáhala Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky. OSSH v rámci restrukturalizace vznikl dluh 140 milionů eur (3,5 miliardy Kč). "Privatizace je nezbytná k tomu, aby se omezily ztráty v distribuci elektřiny, které Albánii dál sužují," uvedla dříve IFC.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.