Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ šetří. Za loňský rok má miliardu

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Majetková a personální restrukturalizace energetických závodů ČEZ, která začala v roce 2004, přinesla firmě hrubou úsporu nákladů kolem miliardy korun. Do roku 2008 plánuje firma ušetřit 5 miliard.

Elektrárenská skupina ČEZ v loňském roce díky majetkové a personální restrukturalizaci vykázala hrubou úsporu nákladů kolem miliardy korun, což je více, než vedení ČEZ ve svých plánech předpokládalo.

Uvedla to dnes firma na tiskové konferenci. Část loňských úspor ale pohltily transformační náklady, které obnášely zhruba 300 milionů korun. Pomocí transformace, která začala v roce 2004, chce skupina ČEZ do roku 2008 v nákladech ušetřit celkově více než pět miliard korun v porovnání se stavem v roce 2003.

"Loni byly dosaženy hrubé úspory nákladů ve výši téměř jedné miliardy korun, a byl tak překročen plán hrubých úspor nákladů na rok 2005," řekl novinářům ředitel divize Distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

Letošní hrubá úspora nákladů skupiny ČEZ by podle něj měla vzrůst na 1,4 miliardy korun a v roce 2008 by se měla pohybovat mezi 2,5 až třemi miliardami korun.

Kromě úspor nákladů společnost ČEZ provádí úpravy kvůli tomu, že zákon od
majitelů distribučních firem požaduje oddělení aktiv, které se zaměřují na distribuci a prodej. ČEZ proto v rámci restrukturalizace skupiny převedl majetek a zaměstnance pěti distribučních firem do nových podniků.

Počet pracovníků původních regionálních distribučních firem patřících do skupiny
by se měl na konci roku 2007 snížit na 6442 lidí z 7954 osob v roce 2003. Skupina ČEZ loni založila klíčové společnosti ČEZ Prodej a ČEZ Distribuce, a dokončila tak hlavní část plánované transformace.

"Díky urychlení hlavních transformačních kroků vzniklo postupně od května 2004 v rámci nového business modelu deset společností a hodnota převedeného dlouhodobého majetku dosáhla loni v přeceněné hodnotě 68 miliard korun," uvedl Pleskač.

Letos podle něj ještě budou vyčleněny zbývající činnosti z původních regionálních distribučních společností do nových společností ČEZ Distribuční služby, ČEZ Správa Majetku a ČEZ Obnovitelné zdroje.

Vedení ČEZ si od transformace slibuje sjednocení aktivit, které podniky dříve vykonávaly vícekrát, snížení počtu pracovníků a centralizaci nákupů. ČEZ například zásluhou centrálního nákupu podle Pleskače ušetřil 49 procent nákladů na pořízení nových elektroměrů či 43 procent nákladů na pojištění klasických elektráren.

Na konci loňského roku skupinu ČEZ tvořilo včetně mateřské společnosti ČEZ 93 firem. Nově do skupiny přibyly tři bulharské distribuční firmy a v posledním čtvrtletí i rumunská Electrica Oltenia. Na konci loňského roku skupina zaměstnávala 29.905 pracovníků, což bylo ve srovnání s rokem 2004 o 7137 více.

Skupina ČEZ měla loni v České republice 3,4 milionu koncových zákazníků, v Bulharsku jich bylo 1,9 milionu a v Rumunsku 1,3 milionu. Skupině ČEZ loni podle předběžných neauditovaných výsledků vzrostl čistý zisk o 56 procent na 22,3 miliardy korun.

Samotné společnosti ČEZ se v loňském roce zvýšil neauditovaný čistý zisk o 70 procent na rekordních 17,6 miliardy korun. Firma ČEZ tak byla nejziskovějším českým podnikem.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!