30. srpna 2007 18:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ spojí síly s maďarským MOL

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Energetická společnost ČEZ hodlá založit společný podnik s maďarskou firmou MOL. Obě společnosti podepsaly memorandum o spolupráci prostřednictvím vytvoření strategické aliance, sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Firmy chtějí v první fázi postavit společně dvě elektrárny na zemní plyn. Součástí spolupráce by mohl být i kapitálový vstup nejziskovějšího českého podniku do společnosti MOL. Všechny plány ale musí schválit dozorčí rada ČEZ, kterou ovládá stát.

"Země, ve kterých MOL působí, odpovídají cílovému teritoriu zahraniční expanze Skupiny ČEZ. Spolupráce s MOL je pro ČEZ příležitostí posílit svoji pozici na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy, navíc za přispění silného, zde zavedeného partnera se zkušeností z plynárenství," řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Prvním krokem ve společné spolupráci má být výstavba paroplynových elektráren v rafinériích skupiny MOL v Bratislavě a v maďarském městě Százhalombatta. Detaily těchto projektů včetně uvažované instalované kapacity elektráren budou zveřejněny po dokončení nynějších jednání, uvedla Nováková.

Spekuluje se o tom, že elektrárny by měly mít instalovaný výkon 800 megawattů. ČEZ rovněž uvažuje o kapitálovém vstupu do společnosti MOL odkoupením až desetiprocentního podílu přímo od firmy MOL. "Nikdy však nebylo uvažováno o směně akcií mezi společnostmi," upozornila Nováková.

V tisku se dnes objevily spekulace, že ČEZ by koupil podíl maďarské banky OTP, která drží v energetické firmě osm procent akcií, případně od dalších akcionářů. Společnost MOL je jednou z největších firem v sektoru ropy a zemního plynu ve střední a jihovýchodní Evropě s tržní kapitalizací přesahující 14 miliard dolarů.

ČEZ, jehož dvoutřetinovým vlastníkem je stát, je nejziskovější tuzemskou společností. Kromě České republiky působí v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy.
ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.