26. září 2011 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ udělal z řady lidí neplatiče. Přestal rozesílat složenky

Splácení faktur (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Splácení faktur (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Odpojení od proudu a tisícové poplatky za neplacení elektřiny. To zažila řada zákazníků společnosti ČEZ, kteří byli zvyklí platit složenkami. Ty totiž elektrárenská společnost přestala rozesílat. Současně s tím byly také zkráceny termíny zálohových plateb.

ČEZ letos přestal rozesílat složenky na platbu záloh, což někteří zákazníci zjistili pozdě. Nyní je tak čekají tučné pokuty nebo dokonce odpojení od sítě. O potížích lidí, kteří rozhodně nepatří mezi notorické neplatiče, informoval server iHNed.cz.

Odběratelé se o změně dozvěděli z textu na konci faktury. "S platností od 1. 4. 2011 rušíme zasílání složenek," stojí drobným písmem v oznámení. "Zajistěte si, prosím, aby platby záloh za elektřinu probíhaly v souladu s datem splatnosti uvedeným v plánu záloh," radí dále ČEZ.

Termín platby záloh byl přitom zkrácen. Lidé již nemohou platit jednou za dva měsíce nebo i rok, ale musí posílat peníze každý měsíc, případně čtvrtletně. Mnoho lidí ale informaci o změně plateb přehlédlo.

Řada klientů podle serveru upozornění na konec zasílání složenek na faktuře vůbec nemělo. ČEZ tak denně řeší stížnosti nic netušících "dlužníků", kteří musí platit tisícové poplatky. Stížnosti registruje také Energetický regulační úřad, na který se v takovém případě lze také obrátit.

Tisícové pokuty a odpojení proudu

ČEZ dlužníky od proudu nekompromisně odpojuje. Za opětovné připojení si přitom elektrárenská společnost účtuje poplatek téměř dva tisíce korun a platbu zálohy předem.

Zapojení se pak zákazníci mohou dočkat nejdříve za 24 hodin, což působí značné problémy zejména domácnostem, které elektřinou topí a ohřívají vodu.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.