1. července 2008 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ v Turecku vyhrál tendr na distribuční síť

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

ANKARA Konsorcium zahrnující českou energetickou společnost ČEZ a tureckou Turkish Akenerji vyhrálo tendr na tureckou distribuční síť Sakarya. Konsorcium podalo nejvyšší nabídku, která činila 600 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč). Uvedl to dnes místopředseda turecké privatizační komise.

Privatizační komise dopoledne uvedla, že ČEZ neuspěl v tendru na jiného distributora v oblasti Ankary. Zde největší nabídku podalo konsorcium turecké společnosti Sabanci Holding a rakouské firmy Verbund.

Kromě ČEZ a jeho tureckého partnera měly o firmu zájem také konsorcium firem Sabanci Holding a Verbund a firma Park Holding. Privatizační komise vyřadila nabídku tureckého konsorcia Dogah Holding. Turecký energetický sektor je považován za růstové odvětví. Analytici a bankéři však upozorňují, že nejistota ohledně liberalizace sektoru by mohla podkopat zájem investorů.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa ČEZ Martina Romana je Turecko pro
energetické společnosti "zemí zaslíbenou". V Turecku se v roce 2006 spotřebovalo zhruba 170 terawatthodin elektrické energie; v Česku činí roční odběry zhruba 60 TWh. Navíc spotřeba elektřiny v Turecku roste ročně tempem zhruba osm až devět procent; v Evropě je obvyklý růst o dvě až tři procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!