5. října 2007 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ vykoupil akcie za 40 miliard

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Společnost ČEZ už v rámci zpětného odkupu získala vlastní akcie za 40 miliard korun, což je 6,23 procenta základního kapitálu. Údaje zveřejnil ČEZ na svém webu. Energetický kolos vydal letos o třetinu více peněz na výkup akcií než na zahraniční investice.

"Investice do nákupu zahraničních energetických aktiv dosud dosáhly cca 1,141 miliardy eur (přibližně cca 31,4 miliardy korun)," uvedla mluvčí firmy Eva Nováková.

Stát prodává, ČEZ kupuje
ČEZ kupuje vlastní akcie v době, kdy vláda prostřednictvím České spořitelny prodává sedmiprocentní balík akcií. Podíl státu v ČEZu se zatím podle údajů Střediska cenných papírů snížil na 66,84 procenta.

"Jediným parametrem, který ministerstvo financí sleduje, je férová cena a maximální výnos pro stát," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Stát počítá z penězi do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, kde schází přes 30 miliard korun. Není však jisté, zda obchodníci pověření státem prodej stihnou.

ČEZ chce z trhu stánout až 10 procent akcií
Energetická společnost skupuje akcie prostřednictvím brokerských společností Wood & Company a Patria Finance na burzách v Praze a ve Varšavě. Valná hromada ČEZu se v dubnu rozhodla stáhnout z trhu až 59,22 milionu akcií, což je deset procent základního kapitálu. Cena, kterou za odkup zaplatí, se musí pohybovat od 300 do 2000 korun za kus.

ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. Skupině vzrostl za první pololetí konsolidovaný čistý zisk meziročně o 26,8 procenta na 21 miliard korun. Pro celý letošek vzroste podle vedení společnosti čistý zisk celé skupiny o 22 procent na 35,1 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz