19. února 2009 18:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ zastavil dodávky pro Moravia Energo

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Firma ČEZ přestala dodávat elektřinu společnosti Moravia Energo, která patří k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi. Zásobuje přes 1000 odběrných míst. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové neplatí firma denní platby za dodávky elektřiny. Přímý dopad na koncové zákazníky Moravia Energo není jasný, protože společnost energii dováží rovněž z Polska a také si ji sama vyrábí.

Podle Novákové zároveň ČEZ vyzval třineckou společnost Moravia Energo ke splacení všech závazků. "Pokud závazky nebudou uhrazeny v plné výši, využije ČEZ k jejich úhradě dříve poskytnutých bankovních garancí," dodala Nováková. Podle ní se jedná o dodávku mezi dvěma obchodníky s elektřinou, to znamená na úrovni velkoobchodu.

Moravia Energo patří společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka. V roce 2007 firma dosáhla obratu 3,369 miliardy korun a utržila 3,201 miliardy Kč. Hospodařila s ziskem před zdaněním 98,8 milionu Kč. Svým zákazníkům dodala v roce 2007 přes 2000 gigawatthodin elektřiny.

Mezi odběratele Moravia Energo patří například společnost E Side Property Limited (provozovatel nového stadionu fotbalové Slavie). "Společnost Moravia Energo nás o svých problémech informovala. Dodávky proudu na stadion přerušeny nebudou, protože kdyby šla do konkurzu, převezme jeho závazky lokální dodavatel, tedy Pražská energetika," řekl serveru ihned.cz tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Například v roce 2006 dodávala Moravia Energo elektřinu i firmám Ahold, Penny Market, Bauhaus, Linde Gas nebo Čepro.

Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Již v říjnu 2007 své akcie společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, podle médií expremiér na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun. Na jaře 2008 pak akcie získal prostřednictvím Eniasu většinový majitel společnosti Dušan Chrenek.

Grossovu transakci prošetřovala protikorupční policie, která ale loni v létě případ odložila.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…