11. dubna 2008 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ zažehnal v Bulharsku stávku

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

SOFIA/PRAHA Vedení bulharské distribuční společnosti CEZ Razpredelenie Bulgaria, kterou ovládá česká energetická společnost ČEZ, se s odboráři dohodlo na zvýšení základních mezd téměř o 25 procent. Zaměstnanci tak po dohodě ukončili stávku, kterou zahájili ve čtvrtek.

"Odbory ohlásily oficiální konec stávky a zaměstnanci od rána pracují," dodala mluvčí ČEZ Eva Nováková s tím, že čtvrtečního protestu se podle oficiálních údajů zúčastnilo 42 procent zaměstnanců distribuční společnosti.

Společnost CEZ Razpredelenie Bulgaria dodává elektřinu více než dvěma milionům odběratelů na západě Bulharska, včetně obyvatel Sofie. ČEZ má v rozvodné síti na západě Bulharska podíl 67 procent a loni prodal 8,46 miliardy kilowatthodin elektrické energie. ČEZ působí v Bulharsku od začátku roku 2005. CEZ Razpredelenie Bulgaria AD celkem zaměstnává přibližně 3000 lidí. Vedle distribuční společnosti vlastní ČEZ v Bulharsku černouhelnou elektrárnu Varna.

ČEZ během vyjednávání přistoupil na řadu odborářských požadavků. Firma totiž zpočátku navrhovala zvýšení mezd o 17 procent. Podle ČEZ je dohoda kompromisem.

"Jako úspěch chápeme to, že se zároveň podařilo vyjednat již rámec navýšení v roce 2009 - inflace plus dvě procenta. Podstatná část navýšení bude směřovat do výkonnostní složky platu," uvedl regionální manažer ČEZ v Bulharsku Luboš Pavlas.

Konečná dohoda o mzdové politice na roky 2008 a 2009 obsahuje podle Novákové nárůst základních mezd o 24,97 procenta. Sníží se naopak proměnné složky platů a bonusů včetně fondu, ze kterého jsou placeny zaměstnanecké výhody jako je stravování či příspěvky na dovolené a svátky.

Odboráři rovněž protestovali proti plánovanému snižování počtu zaměstnanců v rámci pokračující restrukturalizace zhruba o 400 lidí. To podle Novákové ale zůstává nadále v platnosti; někteří ze zaměstnanců budou mít možnost přejít na jiné nově vytvořené pozice v rámci skupiny ČEZ v Bulharsku.

Lidovky.cz