17. února 2009 8:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ zlevní elektřinu až o 13%

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Energetická společnost ČEZ příští rok zlevní elektřinu pro domácnosti a firmy. Podle předběžných výpočtů by elektřina mohla zlevnit o šest procent; pokud budou dál klesat velkoobchodní ceny energií, může jít dokonce o 13%. ČEZ vyhlásí nový postup pro stanovení ceny pro příští rok, který bude víc kopírovat letošní propad cen proudu na burze. Možnost vybrat si vlastní cenu na příští rok ČEZ spustí nejspíš v březnu.

Podle informací Mladé frony Dnes (MfD) společnost dokončuje propočty a dnes změny představí vedení firmy pod hlavičkou "ČEZ proti krizi a na pomoc české ekonomice". Už šestiprocentní pokles by byl vůbec nejvýraznějším zlevněním za posledních 20 let.

Domácnosti by podle velikosti spotřeby ušetřily několik set až několik tisíc korun ročně. Proud od ČEZ domácnostem naposledy podražil v lednu, v průměru o desetinu.

"Letos samotné ceny nijak upravovat nemůžeme, s nějakou úlevou jak na letošní, a hlavně příští rok, ale přijdeme," sdělil deníku zdroj ČEZ, který nechtěl být jmenován.

Nový program "Fix 2010" pro domácnosti lidem umožní stanovit si cenu elektřiny na celý příští rok podle ceny na burze ve vybraném měsíci letošního roku. Za tuto cenu, platnou v daném měsíci, pak bude domácnost dostávat elektřinu po celý rok 2010, píše MfD.

Pokud by si někdo vybral například současnou únorovou cenu, platil by příští rok celkově asi o šest procent méně než letos. Cena samotné elektřiny na burze totiž kvůli slábnoucí ekonomice klesá, nyní je o 12 procent nižší, než kolik lidé platí teď. Samotná elektřina má na konečném účtu pro domácnosti jen poloviční podíl - zbytek jsou daně, poplatky za rozvod a služby.

Účty domácnostem a firmám, kterým ČEZ podobný program nabídne zřejmě také, by mohly klesnout ještě výrazněji. Podle některých obchodníků by v létě mohla stát elektřina na burze ještě o třetinu méně. Jak uvedl deník, výše konečné slevy bude záležet i na kurzu koruny. Na pražské burze se s domácí elektřinou obchoduje v eurech a koruna vůči evropské měně oslabuje, což slevu snižuje.

Společnosti E.ON, která svým zákazníkům nabídla také možnost zafixovat si na příští rok cenu elektřiny na letošní vysoké úrovni, zatím neví, co bude dál. Zatím prý o službu velký zájem není, napsala dnešní Mladá fronta Dnes.
ČTK