10. března 2009 8:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZký ráj to napohled

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Žijete-li v sociálním ráji, třeba ve Francii, při ztrátě práce máte hezkou perspektivu. Jako třeba autor knihy Já, Thierry F., profesionální nezaměstnaný.

Čtyřicátník Thierry žije v malém městě - v samostatném bytě s alfou romeo, počítačem, televizí a hudební věží, přitom už 24 let nepracuje. Jak je to možné? Ten člověk dokonale zvládl sociální legislativu i byrokracii a přesně ví, jak podojit stát. Proto mu díky tzv. Specifické solidární podpoře francouzský erár hradí nájem, plyn, elektřinu, televizní poplatky, zdravotní péči, vstupy do muzeí, dává mu značnou slevu na telefon, hromadnou dopravu, návštěvy divadel i kin. Tak to před třemi roky v Respektu popsal Jaroslav Formánek.

My jsme na tom trošku jinak. Než jsme se do tak nákladného sociálního ráje stačili propadnout, přišla krize. Rovnice ztráta práce = zachování životní úrovně je považována za kvadraturu kruhu. Jenže má-li na jejím řešení zájem stát, něco se najít musí. A polostátní gigant ČEZ našel. Těm, kdo přijdou o práci po 1. březnu, odpustí tři zálohy na elektřinu.

Každý špás něco stojí. Thierry F. má pokoj zaplněný předpisy a každý půlrok musí doložit marné hledání práce. ČEZ si taky lámal hlavu nad předpisy a při nemožnosti daru to vyřešil pojistkou domácností. Nebojte, až vyhraje Paroubek, Thierry F. se uživí i v Česku.
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky