14. července 2007 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chaos kolem kamionů

Odstavná parkoviště u hlavních dopravních tepen včera zaplnily tisíce kamionů. Nový zákon o silničním provozu rozšířil dobu, po kterou se nesmějí na dálnicích objevit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstavná parkoviště u hlavních dopravních tepen včera zaplnily tisíce kamionů. Nový zákon o silničním provozu rozšířil dobu, po kterou se nesmějí na dálnicích objevit. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ve švech praskaly včera večer parkoviště u dálnic. Zaplnily je kamiony. Vozidla podle nového silničního zákona na dálnice v tuto dobu nesmí.

Stejně jako v loňském roce začal včera platit zákaz jízd pro vozidla nad 7,5 tuny na dálnicích v pátek od sedmnácté do jednadvacáté hodiny. Odstavná parkoviště byla plná těžkých kamionů. „Na problém jsme upozorňovali už loni. V Česku chybí až dva tisíce parkovacích míst a vláda s tím nic neudělala,“ řekl LN Martin Felix, mluvčí sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia.

Potíže čekají i řidiče osobních vozidel, kteří u dálnic tankují benzin. Kamiony využívají právě odpočívadel u těchto čerpadel a jejich provoz na několik hodin ochromí.

Ministerstvo dopravy se hájí, že bylo potřeba snížit neustále narůstající dálniční provoz. „Je to i otázka bezpečnosti. Pokud by se nám podařilo zachránit jen jeden lidský život, zákon má smysl,“ tvrdí mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

V sobotu nesmějí kamiony na dálnici od sedmi do 13 hodin, v neděli celoročně od 13 do 21 hodin. „Je nutné si uvědomit, že Česko je tranzitní země. Tím, jak roste ekonomika, zvyšuje se i intenzita provozu na veřejných komunikacích,“ dodává Hanzelka.

Autodopravci ale namítají, že jim nový zákon o silničním provozu výrazně ztěžuje podnikání. „Každá hodina prodlevy je znát a potom někde chybí. Zákazníci, kteří chtějí dodat naše zboží v určitém domluveném čase, přitom na takové věci neberou zřetel. Finanční náklady samozřejmě neseme my,“ stěžuje si Martin Štěpka, ředitel divize mezinárodní nákladní dopravy ČSAD Jihotrans.

Podle Felixe je nový silniční zákon ojedinělý v celé Evropě. Navíc vláda připravuje novelu, která by tento zákaz rozšířila na celý rok.

Řidiči se tak ocitají v neřešitelné situaci. „Pokud nedodrží zákon a budou pokračovat v jízdě, riskují bodový postih. Během dvou víkendů tak teoreticky mohou přijít o řidičský průkaz,“ dodal Felix.

Najdete na Lidovky.cz