17. dubna 2008 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chávez „vysává“ ropné giganty

CARACAS/PRAHA Venezuelský prezident Hugo Chávez přiblížil zemi o další krok k socialismu. Rád by ve své zemi nastolil tzv. „socialismus 21. století“. Jeho posledním krokem je zákon, který zvyšuje daň pro zahraniční producenty ropy v zemi. Rozhodl, že pokud bude cena ropy 70 dolarů a více za barel, pak musí společnosti zaplatit 50% daň, v případě cen vyšších než 110 dolarů za barel bude daň dokonce 60 procent.

Chávez tak chce získat větší kontrolu nad ropným průmyslem v zemi. Již dříve znárodnil ropné projekty v deltě řeky Orinoko, kvůli čemuž americká společnost Exxon Mobil podala žalobu na Venezuelu u mezinárodních soudů.

Venezuelská vláda spočítala výnos z vyššího zdanění až na 9 miliard dolarů ročně (141 miliard korun). „To je důvod k tomu, aby zákonodárci urychlili proces přijetí tohoto zákona,“ vyjádřil se k výši zisku ministr pro ropný průmysl Rafael Ramírez.

Analytik Juan Carlos Sosa vyjádřil po Chávezově oznámení obavu nad příchodem nových investorů do země. „Zahraniční společnosti by si měly silně rozmyslet nové investice do naší země, protože šance na zisk se jim podstatně zmenšily,“ řekl Sosa. Také varoval, že představy vlády o zisku jsou nadhodnocené a je předčasné myslet si, že ceny ropy zůstanou na 100 dolarech za barel.

Těžbě ropy se v zemi věnují nadále zahraniční společnosti Total, Chevron a BP. Na začátku roku v zemi ukončily aktivitu Exxon Mobil a ConocoPhillips. Koncem tohoto roku se u newyorského soudu bude konat arbitrážní řízení mezi společností Exxon a Venezuelou.
Chávez za své vlády už v zemi znárodnil kromě ropného průmyslu také výrobu elektřiny, telekomunikace a v minulém týdnu nově i cementárny. Zdůvodnil to tím, že usnadní stavbu nových levných domů.
Martina Roupcová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!