17. května 2009 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chceme volné nájmy, žádají Klause majitelé domů

Občanské sdružení majitelů domů napsalo dopis Václavu Klausovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Občanské sdružení majitelů domů napsalo dopis Václavu Klausovi. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Občanské sdružení majitelů domů (OSMD) vyzvalo dopisem prezidenta Václava Klause k zamítnutí zákona, který prodlužuje ve vybraných obcích deregulaci nájmů do roku 2012. Návrh novely zákona, který by měl prodloužení deregulace umožnit, již úspěšně prošel přes Sněmovnu.

V Senátu odpůrcům novely k jejímu zamítnutí chyběly minulý týden dva hlasy, pro schválení novely scházelo pět hlasů.

Norma tak poputuje v souladu s ústavou k prezidentovi jako přijatá po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednání zákonů má. V případě novely lhůta uplynula 14. května.

Navrhovaná úprava by měla zpomalit růst nájemného. Jeho zvyšování je prý totiž kvůli razantnímu růstu cen nemovitostí silnější, než se původně očekávalo. Majitelé domů s tím ale nesouhlasí. Ceny nemovitostí, které se do zákona v roce 2006 vsadily, totiž podle nich byly v mnoha případech až o 60 procent nižší.

Stejně tak podrobilo OSMD kritice i argument, že prodloužení deregulace je součástí protikrizových opatření. "Krize dopadá na všechny obyvatele a napadené 'řešení', přenáší opět odpovědnost ze státu na pronajímatele a pomáhá jen privilegovaným 20 procentům občanů, mezi kterými nechybí ani členové Poslanecké sněmovny," uvedlo sdružení v dopise Klausovi.

Kromě prezidentského veta se majitelé domů domáhají náhrady i prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odškodnění se u něj za regulaci nájemného domáhá až 4800 tuzemských majitelů domů.

Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude podle návrhu stejná, jako měla být původně v roce 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Týkat by se to mělo podle novely obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. S výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy to jsou všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10.000 obyvatel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!