17. prosince 2007 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chceme vyšší platy!

Před vedením pošty demonstrovalo přes 50 lidí za vyšší platy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před vedením pošty demonstrovalo přes 50 lidí za vyšší platy | foto: ČTK

PRAHA Necelá stovka zaměstnanců České pošty demonstrovala před generálním ředitelstvím podniku za zvýšení mezd. Demonstraci uspořádaly menšinová odborová sdružení SOS 21 a Základní organizace OSD přepravy a dopravy České pošty. Nejsilnější odborová organizace Poštovní podnikový koordinační odborový výbor (PPKO) se k protestu nepřipojila.

Během demonstrace předali odboráři vedení firmy petici s 2600 podpisy. Požadují zvýšení mezd o 30 procent a jasné stanovení a dodržování norem množství a tempa práce. Rovněž požadují příplatky za práci v noci, o sobotách a nedělích, proplácení přesčasů a dodržování předepsaných hmotností pro manipulaci se zásilkami.

Podle předsedy svazu SOS 21 Petra Pohla je hlavním důvodem protestu fakt, že vedení firmy sice zavádí novou mzdovou soustavu od 1. ledna, ale platy se zvýší až od dubna. "To my v žádném případě neakceptujeme a požadujeme tak, jak bylo přislíbeno, provést navýšení mezd od 1. ledna 2008," řekl.

Špatná komunikace

Mluvčí pošty Dita Václavíková uvedla, že vedení společnosti nechápe smysl protestu, protože o stejných požadavcích v současnosti pošta jedná s PPKOV v rámci kolektivního vyjednávání. "Vidíme to spíše jako problém v komunikaci mezi jednotlivými odborovými organizacemi," uvedla. Pošta má kolektivní smlouvu uzavřenou do roku 2010 s tím, že každý rok uzavírá s odbory dodatek, který mimo jiné obsahuje mzdový růst.

Zástupci odborů se před demonstrací sešli s personálním ředitelem firmy, ale bez konkrétního výsledku. PPKOV má zhruba 23.000 členů, zatímco SOS 21 a OSD zhruba kolem 300 členů.

Demonstranti se od sídla generálního ředitelství v ulici Politických vězňů přesunuli na náměstí Jana Palacha. Demonstraci před ředitelstvím firmy totiž nestihli včas nahlásit na pražský magistrát.

Celkem pošta zaměstnává 37.500 lidí. Mzdy zaměstnanců pošty jsou podle údajů podniku na 75 procentech průměru státní správy. Průměrná mzda na poště byla loni 16.600 korun, zatímco celorepublikový průměr byl 20.200 Kč. Letos se měla mzda zvýšit o 4,6 procenta.
ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz