26. února 2009 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chcete nové auto za 40 tisíc korun?

Indický „brouk“. Celkem 45 tisíc korun má stát indický osobní automobil Nano, který by měl být pro masový automobilismus v Indii podobným impulzem jako Volkswagen Brouk nebo Fiaty 500 a 600 v poválečné Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický „brouk“. Celkem 45 tisíc korun má stát indický osobní automobil Nano, který by měl být pro masový automobilismus v Indii podobným impulzem jako Volkswagen Brouk nebo Fiaty 500 a 600 v poválečné Evropě. | foto: ČTK

DILLÍ Indická automobilka Tata Motors zahájí 23. března v Bombaji prodej svého modelu Nano, který je při ceně 100.000 rupií (přes 44.500 Kč) nejlevnějším vozem světa. Vůz má být pro masový automobilismus v Indii podobným impulzem jako Volkswagen Brouk nebo Fiaty 500 a 600 v poválečné Evropě.

Na začátku dubna se má vozítko objevit ve všech obchodních zastoupeních Tata v zemi. Tata sice poprvé představila svůj vůz na autosalonu v Dillí už loni v lednu, prodej ale zpoždění kvůli problémům s umístěním hlavní výrobní továrny.

Firma byla loni nucena zastavit kvůli násilným protestům místních zemědělců výstavbu továrny v Západním Bengálsku. Místní vláda kvůli výstavbě vyvlastnila zhruba 1000 akrů (přes čtyř čtverečné kilometry) zemědělské půdy. Nabídla sice zemědělcům náhradu, mnozí z nich ji však odmítli a požadovali svoji půdu zpět.

Tata loni koupila značky Land Rover a Jaguar od americké automobilky Ford Motor za 2,3 miliardy dolarů (51,4 miliardy Kč). Díky této transakci získala příležitost k rozšíření svých aktivit mimo Indii.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.