3. září 2009 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chcete ušetřit? Plynaři zavádí šrotovné na kotle a topidla

Plynový kotel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynový kotel | foto: Junkers

PRAHA Skupina RWE, dominantní dodavatel zemního plynu tuzemským zákazníkům, od dneška do konce října zavádí systém tzv. šrotovného na plynové kotle, topidla a ohřívače vody. Výměnou za starý spotřebič získá zákazník se slevou úspornější spotřebič od tří vybraných dodavatelů.

Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. "Čím starší plynový kotel lidé doma mají, tím více také pravděpodobně platí za spotřebovaný zemní plyn. Podle typu nahrazovaného spotřebiče může úspora činit až 15 procent," řekl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Slevové kupóny poskytne RWE svým zákazníkům na kotle Viessmann, plynová topidla Karma a průtokové ohřívače Mora Top. Tyto firmy by se podle Simony Hladíkové z tiskového oddělení RWE měly také postarat o ekologickou likvidaci starých spotřebičů. Výměnu starého plynového kotle za nový od firem Vaillant nebo Baxi nabízí do konce října také Pražská plynárenská.

Zákazníci Pražské plynárenské, kteří vlastní staré sporáky Mora, mohou získat slevu na nákup nových do konce roku. Podobná opatření začali od jara zavádět podnikatelé z různých oborů.

Například energetická společnost ČEZ nabízela tisícikorunový příspěvek na nákup nové energeticky úsporné chladničky, mrazáku nebo pračky. Jednou z podmínek pro získání této částky bylo právě odevzdání starého spotřebiče.

Novelu zákona, která by v Česku zavedla státní šrotovné na automobily, v červenci vetoval prezident. V září ji má znovu projednat parlament.

Podle údajů České plynárenské unie (ČPU) klesla spotřeba plynu v Česku za posledních pět let zhruba o desetinu. Průměrná česká domácnost za posledních 17 let snížila svou roční spotřebu tepla asi o třetinu.

ČTK